Płaskie telewizory LCD są dostarczane wraz z niewielkim stojakiem umożliwiającym postawienie urządzenia na stoliku lub szafce. W domach takie rozwiązanie często jest wystarczające, ale nie zawsze. W dużym salonie warto wygospodarować osobne miejsce na TV, zwłaszcza, gdy chcesz podłączyć do niego inne sprzęty – odtwarzacze, głośniki czy dekodery. Wówczas przyda się specjalny stojak do telewizora. Taki dodatek jest też niezbędny w salach konferencyjnych wyposażonych z telewizją.
Rodzaje stojaków do telewizora
W sprzedaży znajdziesz kilka typów stojaków. Czym różnią się poszczególne modele? Podstawowy podział to:
- stojaki wiszące, czyli naścienne
- stojaki stojące na podłodze
Pierwsza opcja to dobry wybór dla osób, którym nie wystarcza proste podwieszenie TV. Wiszący stojak do telewizora jest często wyposażony w dodatkowe półki na inne urządzenia, a do tego świetnie się prezentuje. Nowoczesny, wiszący stojak to ciekawe, modne rozwiązanie – idealne do domu lub biura.
Klasyczne stojaki natomiast są wyposażone w solidne nóżki lub podstawę i mogą być łatwo transportowane. Doskonale sprawdzają się w przypadku stanowisk reklamowych na targach lub na konferencjach. Taki stojak jest również właściwym wyborem do salki konferencyjnej. Stojący stojak na telewizor może być prostą konstrukcją na samo TV lub być wyposażony w dodatkowe półeczki.
Na co zwracać uwagę kupując stojak do telewizora?
Sam typ i wygląd stojaka to nie wszystko. Musisz również pamiętać o tym, by przed zakupem spojrzeć na parametry mówiące o tym, czy stojak spełni Twoje oczekiwania.
Najważniejsza informacja dotyczy zakresu wielkości telewizorów, które można umieścić na stojaku. Uchwyty zwykle mają dużą rozpiętość, np. od 32” do 70”, ale przy bardzo małych lub dużych urządzeniach TV może nie pasować. W sprzedaży znajdziesz osobne stojaki do małych urządzeń, które utrzymają telewizor np. od 13” do 27”.
Każdy stojak na telewizor ma też określony udźwig. W większości wypadków nie trzeba się przejmować tym parametrem, ponieważ konstrukcja jest przygotowana tak, by utrzymać współczesne telewizory. Udźwig może mieć znaczenie wtedy, gdy stojak ma służyć również jako regał na inne ciężkie sprzęty czy książki.
Warto wziąć pod uwagę także regulację kątów nachylenia wyświetlacza oraz obrotu w płaszczyźnie poziomej. Stojaki na telewizory dają tu bardzo różne możliwości. Niektóre z nich są praktycznie statyczne i pozwalają jedynie na odchylenia w zakresie maksymalnie 5-8 stopni. Inne mają charakter obrotowy i są zdecydowanie elastyczniejsze. Jeśli stojak jest kupowany na potrzeby wystaw i konferencji, praktycznym rozwiązaniem będzie wybranie takiego modelu, który da się obracać zarówno w poziomie, jak i w pionie. W sprzedaży znajdziesz stojaki mające regulowane nachylenie nawet do 90 stopni i obrót poziomy do 120 stopni.
Stojaki na TV różnią się też dodatkowymi rozwiązaniami. Przed zakupem zastanów się, czy nie potrzebujesz półek lub systemu usprawniającego organizację przewodów.