Monitor

Współcześnie rynek monitorów gamingowych czy biurowych stale się rozwija. Obok urządzeń o standardowych proporcjach na rynku możemy spotkać także monitory typu UltraWide. Czym one się charakteryzują i w jakich branżach się sprawdzą? Poznaj odpowiedzi na te pytania i sprawdź, jaki monitor szerokokątny ma do zaoferowania Samsung.

Monitor szerokokątny, czyli jaki?

Monitor szerokokątny, zwany także ultrapanoramicznym, w odróżnieniu od urządzeń o standardowych proporcjach może być wykonany w formacie 21:9 lub 32:9. Bardzo często więc jest tak szeroki, że wygląda jak dwa standardowe monitory, połączone bokami. Monitory szerokie ze względu na swoje wymiary dużo lepiej wykorzystują możliwości ludzkiego oka. W końcu nasze pole widzenia jest szersze niż oferują nam standardowe monitory.

Rozdzielczość w monitorach szerokokątnych

Ze względu na niestandardowe proporcje również rozdzielczość w szerokich monitorach jest nieco inna niż w klasycznych urządzeniach. Podczas gdy monitor WQHD ma rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, monitory szerokie o podwójnej rozdzielczości WQHD mają już 5120 x 1440 pikseli. Warto wiedzieć, że Dual WQHD jest to jedna z bardziej popularnych rozdzielczości w monitorach dla graczy o formacie 32:9, zwłaszcza z zakrzywionym ekranem. Zwykle są to dużo większe monitory niż standardowy monitor 4K zakrzywiony.

Jakie zalety ma monitor szerokokątny?

Ultrapanoramiczny monitor to o wiele większa przestrzeń robocza, która w wielu przypadkach jest w stanie zastąpić nam dwa standardowe monitory. Jeśli szukamy urządzenia oferującego ogromną przestrzeń roboczą, a jednocześnie nie mamy aż tyle miejsca na biurku, by zmieścić dwa ekrany, szerokokątny monitor może być dobrym wyborem.

Monitor szerokokątny może świetnie sprawdzić się tam, gdzie często korzysta się z dwóch okien jednocześnie. Możemy na nim w tym samym czasie wyświetlić artykuł oraz edytor tekstu, by wygodnie tworzyć treści. Również przeglądanie arkuszy z danymi czy statystyk może być dużo przyjemniejsze na szerszym ekranie, ponieważ nie będziemy musieli się obawiać, że jakaś część zawartości zostanie ucięta przez zbyt wąskie okno.

Z zalet szerokich monitorów mogą korzystać także gracze. W tym przypadku jednak częściej mamy do czynienia z monitorami zakrzywionymi, które w przeciwieństwie do standardowego monitora 4K zakrzywionego praktycznie w całości otaczają nasze pole widzenia, oferując świetne wrażenia z rozgrywki.

Monitor szerokokątny ViewFinity S95UA – poznaj jego zalety

Jednym z monitorów szerokokątnych jest ViewFinity S95UA marki Samsung. Oferuje nam on rozdzielczość Dual Quad HD, czyli w teorii taką jak podwójny monitor WQHD. Zastosowana w nim technologia QLED oferuje znacznie większą paletę kolorów niż konwencjonalne monitory, z głęboką czernią i świetlistą bielą. Ponadto dzięki krzywiźnie 1800R łatwiej nam będzie zauważyć nawet szczegóły znajdujące się na krawędziach, a nasz wzrok może mniej się męczyć. Dla dodatkowej ochrony wzroku zastosowano w nim redukcję emisji niebieskiego światła oraz wyeliminowano migotanie ekranu, które może być przyczyną bólu głowy i zmniejszonej koncentracji.

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here