Jeśli szukasz dużego telewizora, na którym filmy zaprezentują się niemal jak w kinie to modele 55-calowe będą właściwym wyborem. Wprawdzie w sprzedaży są modele większe nawet o kolejne 10 cali, jednak „pięćdziesiątki piątki” również zdecydowanie zaliczają się do dużych urządzeń. Jaki telewizor 55 cali kupić? Na co zwracać uwagę?

Rozdzielczość na dużym ekranie

Podstawowym parametrem każdego ekranu jest rozdzielczość. Określa ona liczbę pikseli, która jest widoczna na ekranie. Im więcej pikseli, tym wyższa ostrość, bo na ekranie upakowanych jest więcej oddzielnych „punkcików” tworzących obraz. Jaka rozdzielczość w telewizorze 55 cali będzie odpowiednia?

Modnym rozwiązaniem jest kupowanie telewizorów 4K, czyli 3840 na 2160 pikseli (taki ekran łącznie ma ponad 8 milionów punktów). W przypadku dużych wyświetlaczy, stawianie na tak wysoką rozdzielczość rzeczywiście ma sens, zwłaszcza, gdy TV znajduje się blisko kanapy i oglądasz filmy z niewielkiej odległości. Na telewizorze 4K obraz będzie nadal ostry, pomimo niedużej przestrzeni pomiędzy widzem a odbiornikiem.

Jeśli jednak zastanawiasz się jaki telewizor 55 cali wybrać, a wiesz, że będzie on ustawiony po drugiej stronie obszernego pokoju, warto wziąć pod uwagę także dużo tańsze modele Full HD. Z bliska obraz będzie wyglądał na mocno „porozciągany”, ale przy większej odległości rozdzielczość przestaje mieć znaczenie, bo ludzkie oko i tak nie widzi różnicy.

Z drugiej strony, technologia 4K stała się bardzo popularna i ma to wpływ na ceny. Już poniżej 3000 zł można znaleźć TV takie, jak LG 55UJ635V wspomagany dodatkowo technologią Active HDR właśnie z rozdzielczością 4K.

Jaka rozdzielczość będzie odpowiednia dla Ciebie? Wykonaj prosty test. Zmierz odległość od telewizora, wybierz się do salonu ze sprzętem i ustaw się w takiej właśnie odległości, a sam zobaczysz jaka ostrość jest Ci potrzebna. Uwaga: nie mierz odległości „na oko”, bo proporcje w dużym salonie w galerii handlowej są zupełnie inne niż w mieszkaniu i łatwo o błędną ocenę odległości.

Telewizor 55 cali z ekranem prostym czy zakrzywionym?

Przez jakiś czas producenci próbowali mocno promować ekrany z zakrzywionymi ekranami, tak jak w przypadku Samsunga UE55KS7500, widząc w nich potencjalny hit rynkowy. Rozwiązanie to jednak nie stało się powszechne, ale niektórym widzom może odpowiadać. Jaki telewizor 55 cali – prosty czy zakrzywiony? Pamiętaj, że zagięty ekran ma sens tylko wtedy, gdy siedzisz blisko telewizora. Krzywizna ma dawać wrażenie „otaczania widza” obrazem. Przy dużych odległościach efekt ten znika, więc wówczas lepiej postawić na prosty model.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeśli chcesz przeznaczyć na TV nieco więcej gotówki, warto zastanowić się nad technologią wykonania ekranu. Jaki telewizor 55 cali zagwarantuje najwyższą jakość? Dla wielu osób odpowiedzią na to pytanie są wyświetlacze OLED, pozwalające na uzyskanie bardzo wyraźnego kontrastu, jak w modelu Philips 55POS9002/124K. Technologia OLED słynie z perfekcyjnego odwzorowania czerni, większej skali barw oraz wyższej jasności ekranu, ponieważ piksele OLED same emitują światło – nie jest one zatrzymywane przez filtry polaryzacyjne.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here