Niewątpliwie, laptop to niezbędny sprzęt w niemal każdym domu. Urządzenia te znajdują zastosowanie zarówno do pracy, jak i rozrywki. Z racji na swoją mobilność i funkcjonalność bez przeszkód można z nich korzystać w podróży. Laptopy, bez względu na typ zainstalowanych komponentów mogą być przeznaczone do wykonywania zadań biurowych, oglądania filmów, obróbki zdjęć, wideo, gry oraz wielu innych. Chociaż to niezwykle przydatne urządzenia, czasem ulegają awariom. Sytuacja, w której próba uruchomienia laptopa okazuje się bezskuteczna nie należy do rzadkich. To właśnie taka usterka jest najczęściej spotykana wśród innych awarii komputerów. Przyczyn tego, że komputer się nie włącza może być wiele – jedne są banalne do wyeliminowania, inne zaś wiążą się z wymianą kosztownych części. W artykule tym podpowiemy, jakie kroki podjąć, kiedy urządzenie nie reaguje na nasze działanie.
Co zrobić, gdy laptop nie chce się włączyć?
Naciskamy przycisk “ON” i bezskutecznie czekamy na to, aby uruchomić komputer. Na samą myśl o utracie niezbędnych danych i uniemożliwieniu pracy, oblewa nas zimny pot. Jednak zamiast od razu popadać we frustrację, lepiej sprawdzić, co jest przyczyną awarii. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można samodzielnie przywrócić pełną sprawność urządzeniu. Przede wszystkim należy zacząć od wykluczenia przyczyn rzeczywistych, jakimi są rozładowana bateria. Czarny ekran w laptopie może być najzwyczajniej spowodowany jej całkowitym wyładowaniem. Dlatego konieczne będzie podpięcie do zasilacza. Co jednak zrobić, gdy komputer mimo podpięcia ładowarki nadal się nie włącza? Warto pamiętać, że wcale nie oznacza to, że doszło do uszkodzenia sprzętu. W takiej sytuacji należy dokładnie sprawdzić zasilacz i gniazdo laptopa, a nawet gniazdo elektryczne. Niezbędne mogą okazać się oględziny kabla, czy nie jest przetarty, zniszczony oraz czy wtyczka jest stabilna w gnieździe zasilania komputera. Jeśli masz taką możliwość, zweryfikuj, czy laptop uruchamia się przy użyciu innej baterii czy zasilacza. Gdy podjęcie tych czynności okazuje się bezskuteczne, problemu należy szukać gdzie indziej. Po naciśnięciu przycisku power wsłuchajmy się, jak reaguje komputer. Sprawdź też czy uruchamiany jest dysk twardy i wentylatory. W wielu przypadkach, gdy słychać jedynie uruchamiane podzespoły, a naszym oczom ukazuje się czarny ekran, bardzo prawdopodobne jest, iż wina leży po stronie karty graficznej.
Laptop wciąż nie działa
Jeśli w laptopie następuje rozruch, co można zdiagnozować ”na słuch”, problemem może okazać się uszkodzony wyświetlacz. Przede wszystkim należy załączyć owy wyświetlacz w ciemnym pomieszczeniu, co pozwoli na ocenę, czy obraz całkowicie się nie wyświetla, czy tylko o niedostrzegalnej jasności. Warto także podłączyć do gniazda VGA lub HDMI monitor zewnętrzny. Pojawienie się obrazu oznacza to, że wymiana karty graficznej nie jest konieczna, ponieważ jest ona sprawna i odpowiednio komunikuje się z podłączonym sprzętem. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie systemu operacyjnego. Co jednak, w przypadku, kiedy nie uzyskujemy obrazu na zewnętrznym monitorze podłączonym do laptopa? Awaria karty graficznej jest poważnym problemem i wymaga natychmiastowej naprawy. Od razu nasuwa się myśl o wymianie uszkodzonego elementu. Niestety, w większości laptopów wymiana tego elementu we własnym zakresie jest niemożliwa. Aby w prawidłowy sposób wyeliminować usterkę, należy posiadać ogromną wiedzę i specjalistyczny sprzęt. Konieczne będzie wymontowanie dysku twardego, modułu Wi-Fi, matrycy, klawiatury oraz chłodzenia GPU. Zazwyczaj w takim momencie jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest naprawa urządzenia w renomowanym serwisie, gdzie otrzymamy fachową pomoc. Często okazuje się, że wystarczy jeden klik i wszystko znów działa tak jak należy.
Dlaczego komputer nie chce się włączyć?
Wiele uszkodzeń może decydować o tym, że laptop nie uruchamia się. Aby komputer mógł odzyskać pełną sprawność, w niektórych przypadkach musi dojść do wymiany płyty głównej. Najczęściej dzieje się tak wskutek zepsucia układu przetwornicy i mostka z powodu przegrzania płyty, wynikającego ze zbyt dużego obciążenia, np. zbyt grubą warstwą kurzu. Do usterek tych przyczyniają się również przepięcia w sieci elektrycznej, zwarcia w gnieździe oraz wiele innych. Jednak, czy w każdym przypadku konieczna jest wymiana płyty głównej? Niekiedy opłaca się ją po prostu zregenerować bądź naprawić. Koszt wymiany części na nową to zwykle kilkaset złotych. Naprawa jest znacznie tańsza, natomiast nie każdy serwis posiada do tego odpowiednie narzędzia i rekomenduje reperację płyty. Rzecz jasna, wszystko zależy także od rodzaju uszkodzenia. Niemniej, w przypadku awarii płyty głównej, warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne rozwiązania.
Jak włączyć laptop bez przycisku power?
Zerwanie przycisku “ON” jest bardzo częstym problemem wielu użytkowników. Zdarzenie to prowadzi do niemożliwości uruchomienia urządzenia. Jedną z najpoprawniejszych opcji byłaby naprawa przycisku, chociaż nie zawsze można zrobić to ręcznie lub natychmiast oddać urządzenie do serwisu. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z takim sprzętem, lepiej nie podejmować demontażu laptopa i próby naprawy przycisku. Nieprawidłowe działania mogą prowadzić do uszkodzenia innych komponentów. Obecnie, niemal wszystkie komputery przenośne wyposażone są w specjalny włącznik, uruchamiający specjalne menu. Zazwyczaj znajduje się on z boku lub u góry w pobliżu wyświetlacza. Wówczas na ekranie powinno pojawić się małe, niebieskie okienko, dzięki któremu możemy wybrać tzw. “zwykły rozruch”. Po pewnym czasie system operacyjny zostanie pomyślnie załadowany.
Podsumowanie
Brak możliwości uruchomienia komputera przenośnego może być spowodowany zarówno drobnostką, jak i poważnym uszkodzeniem. Zanim jednak wpadniemy we frustrację i zaczniemy liczyć koszty naprawy, warto sprawdzić i wykluczyć ewentualne usterki. Wstępnie można to zrobić w sposób, jaki został opisany w powyższym artykule. To z pewnością pozwoli na ocenę, co jest przyczyną awarii naszego sprzętu.