Dane, które zapisujemy na różnych nośnikach, są narażone na utratę czy kradzież. Ważne jest więc, by jak najlepiej je zabezpieczyć. Na szczęście obecnie dyski szyfrowane dają nam różne możliwości, które pozwalają w odpowiedni sposób zadbać o bezpieczeństwo ważnych plików czy haseł. Jak wygląda szyfrowanie dysku?
Szyfrowanie dysku – dlaczego jest tak istotne?
Jedni trzymają na dyskach zdjęcia i filmy z wakacji, jeszcze inni kopie zapasowe systemu, a jeszcze inni ważne pliki służbowe. Z dysków korzystają bowiem nie tylko prywatni użytkownicy, ale także firmy czy instytucje publiczne. W większości są to więc dane, które trafiając w niepowołane ręce mogłyby wywołać wiele szkód. Pomijając już ważne pliki służbowe, chyba nikt z nas nie chciałby, by np. zdjęcia naszych dzieci trafiły do internetu bez naszej zgody? Jak więc widać, szyfrowanie dysku jest bardzo istotne. Pozwala bowiem uchronić nas przed kosztami finansowymi i reputacyjnymi, które często są skutkiem naruszenia bezpieczeństwa danych, ataków hakerskich czy zgubienia dysku.
Czym jest szyfrowanie? Metody szyfrowania dysków
Najprościej mówiąc szyfrowanie dysku zewnętrznego czy wewnętrznego to przekształcanie informacji, zawartych na nośniku w bloki danych, które dla przeciętnego użytkownika będą całkowicie niezrozumiałe i nieczytelne.
Jeśli chodzi metody szyfrowania dysków, wyróżnia się szyfrowanie programowe i sprzętowe. To pierwsze korzysta z programów do szyfrowania danych na woluminie logicznym. Na początku tworzy się specjalny klucz, przechowywany w pamięci komputera. Jest on zaszyfrowany z wykorzystaniem hasła użytkownika. Za każdym razem, gdy wprowadzamy to hasło, klucz jest odblokowywany i dostajemy dostęp do niezaszyfrowanych danych. Warto jednak pamiętać, że pliki wciąż narażone są na kradzież, o ile haker złamie hasło do oprogramowania szyfrującego.
Innym sposobem na zabezpieczenie danych jest sprzętowe szyfrowanie dysku zewnętrznego czy wewnętrznego. Na czym to polega? Dyski szyfrowane posiadają wbudowany układ szyfrujący AES. Dane szyfrowane są jeszcze przed ich zapisaniem i odszyfrowywane przed odczytaniem z nośnika NAND. Klucz szyfrowania przechowywany jest w pamięci flash NAND, ograniczając ryzyko ataków niskiego poziomu.
Dyski szyfrowane Samsung – jak zabezpieczają nasze dane?
Obecnie wiele nośników posiada szyfrowanie sprzętowe. Dyski szyfrowane Samsung korzystają z 256-bitowego szyfrowania sprzętowego AES. System AES opiera się na szyfrowaniu symetrycznym, co oznacza, że wykorzystywany jest ten sam klucz do zabezpieczenia i odbezpieczania danych. W przypadku nośników Samsung wykorzystywane są 256-bitowe bloki danych. AES-256 potrzebuje aż 14 rund przetwarzania do stworzenia kluczy, dlatego uznawany jest za najbezpieczniejszy standard szyfrowania danych. Dane odszyfrowuje się podczas uwierzytelnienia wykonywanego jeszcze przed uruchomieniem systemu.
Warto wiedzieć, że wśród dysków Samsung znajdziemy również takie, które dodatkowe mają możliwość wprowadzenia odcisku palca. Taki jest np. dysk zewnętrzny T7 Touch, który umożliwia zabezpieczenie dostępu poprzez odcisk lub hasło.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.