Jak wybrać dobry rejestrator do monitoringu

Monitoring domu, lokalu czy biura to jedna z podstawowych współczesnych form zabezpieczenia mienia. Warto wiedzieć, że na system monitoringu oprócz odpowiedniej klasy kamer składa się również rejestrator. To on odpowiada za zapisywanie, analizę, a często także udostępnianie online materiałów nagrywanych przez kamery. Jak wybrać właściwy rejestrator, na co zwrócić uwagę przy zakupie i gdzie kupić sprzęt dobrej jakości?

Dobry rejestrator – czyli jaki?

Wybór rejestratora powinien być pierwszym krokiem poprzedzającym zakup kamer. Można zakupić go także w zestawie. Urządzenie musi spełniać warunki planowanej instalacji monitoringu, a zwykle także pozwalać na jej dalszą rozbudowę czy modernizację. Jeżeli kamery są już zakupione, rejestrator powinien obsługiwać standard ich przesyłu danych. To, czy dany rejestrator do monitoringu można określić jako dobry, zależy od potrzeb. Klasyczny domowy monitoring może być obsłużony przez prosty rejestrator DVR do starszego typu kamer analogowych, albo nowsze rozwiązania NVR lub hybrydowe. Które właściwość urządzeń są ważne?

Kluczowe parametry rejestratorów do monitoringu

Instalacja monitoringu w każdym miejscu powinna być dobrze zaplanowana. Pozwoli to uniknąć podejmowania błędnych decyzji przy wyborze sprzętu – zarówno kamer, jak i rejestratora. Atrybuty rejestratorów konieczne do rozważenia przy wyborze urządzenia, to:

  • Obsługiwane standardy wizyjne, na przykład PAL/NTSC, HD-CVI, HD-TVI, AHD czy w ramach IP ONVIF albo RTSP – muszą być zgodne z planowanymi kamerami, a jeżeli kamery pracują w różnych standardach, konieczne jest sprawdzenie, czy rejestrator może je obsługiwać jednocześnie.
  • Ilość obsługiwanych kanałów – co przekłada się na ilość kamer w systemie; zwykle to wartości 2, 4, 8, 16 czy 32, przy czym konieczne jest również uwzględnienie wielkości możliwej przestrzeni dyskowej obsługiwanej przez urządzenie – fizycznej ilości dysków oraz ich pojemności, wybór szerszych możliwości wiąże się z wyższymi kosztami, jednak pozwalają one na większą skalowalność systemu.
  • Jakość obrazu, na którą składają się obsługiwane rozdzielczości, pozwalające na dostrzeżenie detali, a także prędkość nagrywania; parametry te są ściśle związane z obsługiwanymi standardami wizyjnymi, ale także np. wydajnością urządzenia, prędkością dysków.
  • Dodatkowe funkcjonalności, na przykład praca w sieci, współpraca z systemem alarmowym, analiza i przetwarzanie obrazu, aplikacja na urządzenia mobilne.

Zakup rejestratora to wydatek od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Rejestrator dopasowany do indywidualnych potrzeb

Kluczową cechą przy wyborze dobrego rejestratora musi być dostosowanie do właściwości planowanego systemu monitoringu, w tym indywidualnych potrzeb jego właściciela czy osoby zarządzającej. Wiąże się to nie tylko ze szczegółami technicznymi, ale także specyfiką zarządzania, konfiguracji, dostępu do obrazu. Klasyczne rozwiązania pozwalające na obserwację jedynie w miejscu, w którym znajduje się monitoring, są w większości wypadków niewystarczające. Połączenie monitoringu z siecią, dostępem zdalnym to propozycja idealna nie tylko w przypadku domu, ale także biura, punktu handlowego czy monitoringu zewnętrznego.

Gdzie kupić sprzęt do monitoringu odpowiedniej jakości? 

Rejestratory do monitoringu powinny zapewniać wysoką niezawodność i odporność na typowe usterki. Dlatego warto stawiać na dostępne na rynku dobre marki takie jak DAHUA, GISE, EASYCAM czy KENIK, których produkty objęte są gwarancją i wsparciem technicznym. Sprawdzone rejestratory do monitoringu IP czy klasycznego warto kupić w profesjonalnych sklepach oferujących systemy zabezpieczeń, takich jak sklep Eltrox: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/rejestratory-ip.html. Dobór odpowiedniego modelu będzie prostszy, dzięki fachowej pomocy specjalistów. Służą oni także pomocą w wyborze innych elementów zapewniających bezpieczeństwo i wygodę na co dzień – zestawów alarmowych i automatyki domowej, jak również sprzętów elektronicznych, IT i RTV.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here