Twój wysłużony laptop przechodzi na emeryturę i musisz sobie sprawić nowy? Czeka Cię niełatwa decyzja. Odkąd ceny komputerów mobilnych zeszły do akceptowalnego poziomu, łatwo znaleźć sprzęt, który pozwoli na wykonywanie podstawowych zadań biurowych czy przeglądanie internetu. Za sprzęt do gier czy tworzenia grafiki przyjdzie Ci oczywiście zapłacić znacznie więcej, gdyż potrzebne będą mocne podzespoły i dobry ekran. Moc i jakość obrazu to aspekty, na które kupujący najczęściej zwracają uwagę. Przy większości zastosować jedna bardzo ważna jest także… klawiatura do laptopa. Często traktowana jest po macoszemu, a przecież również temu elementowi należy przyjrzeć się z pewną dozą krytycyzmu.

Klawiatura do laptopa – chiclet czy układ jednolity?

Podział ze względu na układ klawiszy rozróżnia dwa rodzaje klawiatur – wyspowe (chiclet) oraz jednolite. Te pierwsze są typowe dla laptopów, choć w urządzeniach starszej generacji spotkasz klawiatury jednolite. W układzie typu chiclet każdy klawisz jest umieszczony osobno – okala go obudowa klawiatury.  Ponieważ klawisze są nieco od siebie oddalone, z reguły mają dość niski skok. Dzięki temu pisze się „lekko” a palec może łatwiej odnaleźć odpowiedni przycisk bez zerkania w klawiaturę. „Odchudzone” klawisze pracują znacznie ciszej niż duże, ułożone zaraz obok siebie przyciski klawiatury jednolitej.

Jednak jak można wyczytać z komentarzy na forach, odczucia użytkowników są mocno subiektywne. Niektórzy twierdzą, że wyspowa klawiatura do laptopa sprzyja popełnianiu błędów podczas pisania, a płytkie klawisze nie sprawdzają się przy wielogodzinnej pracy. Nie brakuje również internautów, którzy narzekają na zbyt głośne stukanie klawiszy i ból dłoni przy użytkowaniu klawiatury jednolitej w starszych laptopach.

Najlepiej zatem wypróbować oba rodzaje klawiatur (np. w sklepie lub u znajomych) i ocenić, jaki układ klawiszy bardziej Ci odpowiada. Zwróć jednak uwagę, że duże przyciski ułatwią Ci granie na laptopie, z kolei nowoczesne chiclety często zapewniają duży komfort pracy dzięki wyprofilowanym klawiszom.

Klawiatury w laptopach – dodatki i przydatne funkcje

Jeśli często korzystasz z komputera w nocy, szukaj urządzenia z podświetlaną klawiaturą. To bajer, który naprawdę może Ci się przydać, zwłaszcza jeśli masz w zwyczaju pracować w łóżku albo czatować ze znajomymi zza oceanu. Podświetlenie może obejmować całe klawisze lub tylko symbole – w każdym razie jest na tyle dyskretne, że nie będzie przeszkadzało osobie śpiącej obok. Gracze natomiast docenią klawiatury, w których podświetlić można tylko wybrane przyciski (np. WASD i spację).

Klawiatura do laptopa może być również wyposażona w blok numeryczny, z którego chętnie będą korzystać księgowi czy miłośnicy zadań matematycznych. Jeśli producent Twojego laptopa poskąpił miejsca na dodatkowy skrawek klawiatury, możesz dokupić blok numeryczny podłączany do portu USB.

Klawiatura w laptopie będzie jeszcze bardziej praktyczna, jeśli zapewni Ci łatwy dostęp do często używanych funkcji, takich jak: regulacja dźwięku, podświetlenie, odświeżenie lub zamknięcie aplikacji. Oprócz przycisków funkcyjnych, producent może wyposażyć klawiaturę w klawisze programowalne, którym możesz przypisać natywne komendy stosowane w grach czy aplikacjach.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here