Przy wyborze myszy do komercyjnego zastosowania liczy się wszystko, tj. waga, kształt, wielkość, funkcje, rozdzielczość, sposób podłączenia do komputera. Wbrew pozorom, grafikowi bardziej zależy na dobrych parametrach technicznych niż na designie. Cena również jest mało istotna, jednak w kategorii dla profesjonalistów próżno szukać sprzętu w granicach 30-50 zł. Jakie cechy powinna być dobra myszka dla grafika, która przyspieszy tempo pracy i zapewni pełny komfort przy wielogodzinnym tworzeniu projektu?

Mysz dla grafika – wygląd jednak ma znaczenie

Umówmy się, designerski gryzoń to trochę przerost formy nad treścią. Kwestię wyglądu należy rozpatrywać głównie od strony ergonomicznej – chodzi o to, czy kształt  urządzenia zapewnia wygodne jego użytkowanie. O ile do zwykłego zastosowania można wybrać uniwersalną mysz o symetrycznej budowie, o tyle graficy powinni szukać modelu wyprofilowanego. Nie powinno być z tym żadnych trudności, gdyż myszy dedykowane do profesjonalnego zastosowania są produkowane w wersji prawo- i leworęcznej.

Dopasowaną mysz docenisz zwłaszcza po wielu godzinach projektowania i codziennego powtarzania tych samych czynności. Posługiwanie się zbyt małym lub zbyt dużym urządzeniem sprzyja rozwojowi cieśni nadgarstka, czyli choroby zawodowej przypisywanej m.in. grafikom i projektantom. Kupowanie drogiej myszki dla grafika przez Internet mija się zatem z celem – chyba, że wcześniej „przymierzysz” ją w sklepie stacjonarnym. Przy okazji sprawdź materiał, z jakiego wykonano obudowę. Niektóre myszki mają podgumowane przyciski, dzięki czemu palce nie ślizgają się po powierzchni.

Myszka dla grafika – praktyczne cechy, które usprawnią pracę

Przy wyborze myszki do projektowania zwróć uwagę na rozdzielność (DPI), która określa stopień precyzji kursora w odwzorowaniu ruchu dłoni. Tanie urządzenia biurowe zapewniają czułość nie większą niż 1000 DPI, natomiast myszka dla grafika musi mieć co najmniej 2000 DPI.  Gryzoń z wyższej półki cenowej potrafi zaoferować czułość nawet do 4000 DPI. Pamiętaj – im większa rozdzielczość, tym płynniejsze i dokładniejsze będą Twoje ruchy na monitorze.

Płacąc kilkaset złotych za myszkę masz prawo wymagać szczególnych udogodnień, np. możliwości płynnej pracy na wielu komputerach (bardzo przydatne dla grafików i projektantów!), dodatkowych przycisków funkcyjnych (wstecz, dalej, klawisz do przypisania dowolnej komendy), oraz działania na każdej powierzchni (nawet szkle).

Myszka dla grafika – bezprzewodowa czy z kablem?

Choć w naturze gryzonie występują raczej z ogonem, grafikom polecamy tylko bezprzewodowe. Plączący się przewód nie jest Ci do niczego potrzebny, a nowoczesne myszki z wbudowanym akumulatorem mogą pracować nawet 2 miesiące po pełnym naładowaniu. Co się stanie, jeśli gryzoń się rozładuje? Nic – wystarczy podłączyć urządzenie do USB w komputerze. Po kilku minutach odłącz mysz i pracuj dalej! Jedyną wadą bezprzewodowej myszki dla grafików jest cena – za funkcjonalne i długo działające urządzenia trzeba zapłacić od 300 zł w górę.

[Głosów:27    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here