Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj klawiatury masz na swoim biurku, prawdopodobnie korzystasz z wersji membranowej. To powszechny i łatwo dostępny sprzęt, przeznaczony do zwykłego użytkowania w domu i w pracy. Po rozkręceniu takiej klawiatury zobaczysz, że pod przyciskami znajdują się gumowe wypustki, a pod nimi trzy folie (membrany) wraz z nadrukiem ścieżek przewodzących prąd elektryczny. Taka budowa znacznie różni się od konstrukcji klawiatury mechanicznej, w której każdy przycisk ma swój własny przełącznik odpowiedzialny za przesłanie sygnału do komputera. Jakie zalety mają klawiatury membranowe? A może lepiej zainwestować w klawiaturę mechaniczną?

Klawiatura membranowa – zalety i wady

Głównym powodem, dla którego większość użytkowników wybiera ten rodzaj klawiatury, jest niska cena. Technologia produkcji nie należy do skomplikowanych i drogich, toteż na popularnym portalu aukcyjnym znajdziesz nowe klawiatury membranowe za 10-25 zł. Oczywiście możesz wydać kilkukrotnie więcej, jeśli zależy Ci np. na bezprzewodowości, podświetleniu, dodatkowych klawiszach funkcyjnych i programowalnych czy nietuzinkowym designie. Niemniej, standardowe klawiatury są powszechnie dostępne  (znajdziesz je w każdym sklepie komputerowym i supermarketach typu Tesco) i osiągalne dla każdego użytkownika.

Niewielka waga i małe rozmiary to kolejne atuty przemawiające za wyborem klawiatury membranowej. To najlepsze rozwiązanie wówczas, gdy potrzebujesz sprzętu do domowego użytku i masz małe biurko, albo po prostu wolisz, by klawiatura nie rzucała się w oczy. Nie bez znaczenia jest cicha praca – dyskretne klikanie to priorytet dla wielu nocnych internautów.

W takim razie czy klawiatury membranowe mają jakieś wady? Tak, choć wezmą je pod uwagę głównie osoby potrzebujące sprzętu do grania lub do wielogodzinnej pracy na komputerze, tj. dziennikarze, pisarze, tłumacze, programiści, administratorzy stron internetowych czy protokolanci.

Przy długotrwałym stukaniu w klawiaturę szybko odczujesz niski komfort użytkowania, który wynika m.in. z konieczności użycia większej siły do naciśnięcia klawisza. Z kolei niska cena to pozorna oszczędność – krótka żywotność  i podatność na uszkodzenia sprzyjają częstej wymianie klawiatury na nową.

Dla kogo klawiatura mechaniczna?

Na pierwszy rzut oka jest wielka, ciężka i niezbyt elegancka. Wygląda jak typowy sprzęt gamingowy i tak jest w istocie – klawiatury mechaniczne są wręcz stworzone dla miłośników strzelanek i całonocnego „naparzania” w gry akcji. Sprawdzą się również w komercyjnym zastosowaniu, gdy od liczby wystukanych znaków zależy Twoja wypłata.

Oprócz wyczuwalnego komfortu pracy, klawiatury mechaniczne charakteryzują się krótkim czasem reakcji – wciskasz klawisze jedynie na 2 mm (w membranowej na 4 mm). W dodatku możesz używać kilku przycisków jednocześnie, co w wersjach membranowych często nie jest możliwe. Klawiatura mechaniczna do tego wytrzyma pięciokrotnie dłużej niż przeciętne klawiatury membranowe. Jeśli będziesz używać jej zgodnie z przeznaczeniem, jedna klawiatura wystarczy Ci na całe życie (i jeden dzień dłużej).

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here