Prowadzenie magazynu wbrew pozorom nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Mimo coraz większych możliwości zarządzania stanem magazynowym, w tym coraz łatwiejszych w obsłudze programów do magazynów, wciąż może panować w nim bałagan. W związku z tym trudno będzie odszukać na przykład konkretny indeks materiałowy w magazynie. Zarządzanie magazynem może być łatwiejsze, gdy będzie on uporządkowany nie tylko pod względem proceduralnym, ale i również fizycznym. Dzięki temu całe przedsiębiorstwo będzie sprawniej i lepiej funkcjonowało.

Jak uporządkować magazyn?

Zacząć należy od zrobienia porządku w sposób fizyczny. Materiały lub towary poukładać trzeba w taki sposób, aby łatwo było je odszukać. Magazyn powinien być wyposażony w system regałów, palet, wieszaków, czyli w przedmioty umożliwiające jak najlepsze poukładanie towaru w magazynie. Należy również pomyśleć o zorganizowaniu osobnego miejsca na przykład na:

– składowanie opakowań wielokrotnego użytku,
– strefę segregacji i składowania odpadów,
– stanowiskach garażowania oraz ładowania środków ochrony przeciwpożarowej.

Zdecydowanie łatwiej zapanować nad porządkiem w magazynie, gdy panuje on również w bazie danych. Dzięki temu doskonale wiadomo, gdzie poszukiwany towar się znajduje albo, w które miejsce go odłożyć. Do zarządzania bazą danych w magazynie służą programy magazynowe. Program do magazynu na przykład lomag.pl pomaga zarządzać stanem magazynowym. W systemie bazodanowym firmy powinien następować przepływ transakcji i dokumentów równolegle z przepływem materiałów w sposób fizyczny. Osoba zajmująca się magazynem powinna o to dbać na bieżąco. Program magazynowy pomaga zadbać również o dokumenty magazynowe. Jest możliwość ich ewidencji w programie.

Na stanowisku magazyniera powinna być zatrudniona osoba, która nie tylko będzie potrafiła zaprowadzić porządek w magazynie, ale i go utrzymać.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here