Czym różnią się pendrive’y?

Pamięć USB to urządzenie, które zawiera pamięć flash wykorzystywaną popularnie we współpracy z komputerem. Najczęściej wykorzystywane są modele, które komunikują się z komputerem przy pomocy portu USB. Pamięć flash służy do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami, które obsługują pamięci USB. To urządzenie typu plug and play, które nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, aby mogło w pełni działać. Czym różnią się między sobą pendrive’y?

Różne prędkości pamięci USB

Obecnie od kilku lat na popularności zyskuje standard pamięci flash korzystający z portów USB 3.0 (Super Speed). Takie urządzenia w specyfikacji mają określoną prędkość, która może dochodzić nawet do 4,8 Gb/s. Ze względu na ograniczenia sprzętowe wynikające z architektury pamięci flash, możliwości portów USB 3.0 nie są w pełni wykorzystywane (prędkość przesyłu jest mniejsza). Mimo wszystko, przykładowo są w stanie w ciągu kilkunastu sekund przesłać film zajmujący ponad 1 GB. Pendrive’y korzystające z tej technologii są kompatybilne zarówno z urządzeniami wykonanymi w tej samej technologii, jak i ze starszymi odpowiednikami (korzystającymi na przykład z USB 2.0). Należy wtedy liczyć się z faktem, że prędkość jest odpowiednio niższa. Pamięć flash przystosowana do korzystania z portów USB 2.0 (High Speed) w teorii może uzyskiwać prędkości przesyłu do 480 Mb/s, ale w rzeczywistości nie przekracza ona 320 Mb/s. USB 2.0 to obecnie najpopularniejszy standard, który jest kompatybilny również ze starszymi urządzeniami. USB 1.1 (Full Speed) to standard złącza wykorzystywany w najstarszych pendrive’ach. Według specyfikacji prędkość przesyłu powinna osiągać prędkości dochodzące do 1,5 Mb/s. W praktyce szybkość nie przekracza około 12 Mbit/s.

Pojemność pamięci USB

Pojemność pamięci USB

Wraz z upływem czasu wielkość powszechnie stosowanych przenośnych pamięci USB maleje, natomiast ilość miejsca, które urządzenia oferują, stale wzrasta. Jeszcze kilka lat temu popularne były pendrive’y o pojemności 1 GB. Dawna perspektywa sugerowała, że jest to bardzo pokaźna ilość miejsca. Dzisiaj standardem jest 4, 8, 16 lub 32 GB, ale z łatwością można również kupić takie pendrive’y, których pojemność sięga kilku TB (czyli na przykład 2000 GB). Pendrive’y o dużej pojemności znajdziesz tutaj. W zależności od ilości oferowanego miejsca, pamięci USB mogą obsługiwać różne systemy plików. Korzystając z przenośnej pamięci USB, której podstawowym systemem plików jest FAT32, użytkownik nie będzie miał możliwości przesyłu plików większych niż 4 GB. Takie ograniczenie będzie obowiązywało nawet, jeżeli ilość dostępnej pamięci wielokrotnie przekroczy wielkość tak dużego pojedynczego pliku. Dzieje się tak ze względu na specyfikę architektury systemu plików FAT32. Mając pamięć przenośną przekraczającą wielkością 4 GB i korzystając z systemu Windows, warto sformatować pendrive’a, ustalając mu na przykład system plików NTFS. Ograniczy to jego działanie jedynie do urządzeń kompatybilnych z systemem Windows, jednak jeżeli użytkownik nie korzysta z innych systemów operacyjnych zmiana sprawi, że użytkowanie będzie wygodniejsze.

Jak dla siebie wybrać pendrive’a

Jak dla siebie wybrać pendrive’a?

Podczas wyboru pamięci USB warto mieć na uwadze przede wszystkim zadania, jakie będzie pełnił. Na przykład jeżeli ma służyć do przenoszenia niewielkich plików tekstowych w biurze oraz okazjonalnie do szybkiej wymiany zdjęć między komputerami – doskonale sprawdzi się rozmiar 4 GB. Jeżeli użytkownik zamierza przy jego pomocy instalować system operacyjny, taka wielkość może okazać się za mała. Do tego celu dobrze sprawdzi się co najmniej 8 lub 16 GB wolnej pamięci. Natomiast przy wymianie dużych plików, na przykład filmów w wysokiej jakości, najlepiej sprawdzi się pamięć USB o pojemności co najmniej 32 lub 64 GB.

[Głosów:7    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here