Czym jest klawiatura ergonomiczna? Łatwo odpowiesz sobie na to pytanie, gdy poznasz pojęcie słowa ergonomia. Oznacza ono dostosowanie warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Chodzi więc o to, żeby stworzyć np. takie narzędzia, które pozwalają na komfortowe ich wykorzystywanie, minimalizując ryzyko powstawania urazów i zwiększając efektywność pracy. Klawiatura ergonomiczna jest wobec tego taką klawiaturą, która pozwala na wygodne i bezpieczne użytkowanie. Może ona wspierać prawidłowe ułożenie nadgarstków czy ułatwiać sprawne pisanie. W praktyce klawiaturami ergonomicznymi nazywa się najczęściej modele lekko wygięte w łuk, z podkładką pod nadgarstki.

Wygięta klawiatura ergonomiczna

Zarówno wygięcie, jak i podkładka mają zapewnić dłoniom, nadgarstkom a nawet ramionom prawidłowe, naturalne ułożenie podczas kolejnych godzin pracy. Dodatkowo stosuje się czasem różne wielkości klawiszy, by możliwe było sięgnięcie do środkowych liter bez ruchów nadgarstka.

Czy takie klawiatury ergonomiczne są warte Twojej uwagi? Jeżeli chcesz uniknąć problemów z nadgarstkami i stawami dłoni, a spędzasz przy komputerze wiele godzin, z pewnością warto je wypróbować. Niestety mają one też pewną wadę: dla wielu użytkowników tak naprawdę wcale nie są wygodne. Przynajmniej na początku. Praca na takiej klawiaturze wymaga przyzwyczajenia, więc przez pierwsze kilka dni będziesz musiał się z nią „pomęczyć”. A wygoda i wprawa prawdopodobnie przyjdą z czasem.

Cechy klawiatury ergonomicznej

Ergonomia nie jest wartością zerojedynkową. Możemy więc mówić o tym, że klawiatury są ergonomiczne w różnym stopniu. Jeśli nie chcesz kupować wygiętego, dziwnie wyglądającego urządzenia i wolisz klawiaturę o klasycznym układzie, zwróć uwagę na to, by Twój nabytek miał cechy pozwalające na wygodniejszą i zdrowszą pracę. Co pozytywnie wpływa na ergonomię klawiatury?

  • Wyspowe klawisze – znacząco ułatwiają trafianie palcami we właściwe znaki. Mowa o rozwiązaniu, w którym każdy klawisz ma 2-3 mm przestrzeni wokół, nie sąsiadując bezpośrednio z innymi przyciskami.
  • Oddzielona klawiatura numeryczna – jeśli często używasz numpada, postaw na ergonomiczną klawiaturę z wydzieloną przestrzenią cyfrową po prawej stronie. Na mniejszych klawiaturach i wielu laptopach litery wraz z „cyferblatem” tworzą jeden blok. Łatwiej jest korzystać z klawiatury numerycznej, gdy jest wyraźnie wydzielona. Warto też wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są same klawiatury numeryczna podłączane pod USB.
  • Odpowiedni skok klawiszy – copywriterzy, tłumacze czy programiści z reguły preferują klawiatury z niskim skokiem. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie wprowadzanie tekstu. Gracze natomiast bardziej doceniają klawisze z wysokim, wyraźnie zaznaczonym skokiem.

Wygodę pracy można poprawić także kupując klawiaturę bezprzewodową. Gdy ręce są zmęczone po godzinach na blacie, możesz przenieść klawiaturę na kolana lub wygodnie rozsiąść się w fotelu, bez przejmowania się długością kabla.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here