Zestawy 5.1 wizualnie robią dobre wrażenie. Pięć mniejszych głośników plus subwoofer to imponujący widok. Równie ciekawa wydaje się perspektywa słuchania muzyki lub odtwarzania filmów z takim kompletem audio. Jednak głośniki 5.1 są dobrym rozwiązaniem jedynie, gdy zostaną odpowiednio ustawione. W jaki sposób należy je rozlokować?

Zestaw 5.1 a 2.1

Zestawy 5.1 tym różnią się od kompletów składających się z dwóch satelit i głośnika basowego, że są w stanie odtwarzać dźwięk przestrzennie. Jeśli masz podpięte głośniki 5.1 i włączysz film z odpowiednio dostosowanym audio, dźwięki zostaną podzielone na wszystkie sześć głośników, dzięki czemu możliwe jest np. odtwarzanie głosu dobiegającego z tyłu w jednej kolumnie, a strzału padającego z przodu w drugiej (to oczywiście nieco uproszczony model – tak naprawdę większość dźwięków jest odtwarzana we wszystkich głośnikach, tylko w różnych proporcjach). Aby korzystanie z głośników 5.1 miało sens, niezbędne jest ich właściwe ustawienie.

Na niektórych zdjęciach produktowych można zobaczyć zestawy 5.1 ułożone w rzędzie. W praktyce takie rozwiązanie nie ma sensu. Aby czerpać z możliwości głośników 5.1 dwa z nich powinny znajdować się za osobą oglądającą film czy grającą w grę (lub po bokach słuchacza). Przed zakupem musisz więc zadać sobie pytanie, czy Twój pokój umożliwia odpowiednie rozlokowanie wszystkich głośników?

Jeśli masz zamiar ustawić je w jednym rzędzie, lepszym wyborem będzie zestaw 2.1. Wrażenia słuchowe będą takie same, a głośniki zajmą mniej miejsca.

Ustawienie głośników 5.1

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają głośniki 5.1 należy trzymać się kilku zasad związanych z ich rozstawieniem. Przede wszystkim warto zadbać o to, by wszystkie elementy zestawu znajdowały się w równej odległości od słuchacza. Wówczas będziesz miał pewność, że dźwięki wiernie odzwierciedlają to, co dzieje się na ekranie. Jeśli nie masz możliwości równego rozłożenia głośników, możesz skompensować różnicę ustawieniami balansu głośników w oprogramowaniu.

Jeżeli satelity są ustawione wysoko, np. na szafkach, postaraj się, by były nachylone w stronę uszu słuchacza. Tylne głośniki mogą stać na równi z siedzeniem kanapy lub znajdować się z tyłu, za słuchaczem. Lepsze efekty uzyskasz ustawiając głośniki dalej od widza. Jeżeli głośniki 5.1 znajdują się zbyt blisko uszu, źródło dźwięku jest łatwe do zlokalizowania i uczucie przestrzenności jest mniejsze.

W zestawie znajduje się także jeden głośnik, nazywany dialogowym, który należy umieścić na środku, przed słuchaczem. Jest to tzw. głośników dialogowy. Powinien się on znaleźć nad lub pod telewizorem. Jeżeli miejsce siedzące jest blisko ekranu, a TV jest duży, również warto zadbać o ustawienie tego głośnika pod kątem, tak, by dźwięk był skierowany w stronę głowy słuchacza.

Gdy głośniki są już rozlokowane, czas włączyć film lub grę. Pamiętaj, że efekt przestrzenny będzie odpowiedni jedynie, kiedy dany tytuł został przygotowany pod zestaw 5.1. Stare filmy, większość piosenek czy proste gry nie wspierają standardu 5.1. Nowsze źródła rozrywki z pewnością jednak pozwolą na to, by nacieszyć się systemem surround.

[Głosów:13    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here