Jeśli szukasz prostej odpowiedzi na pytanie o to czym są głośniki aktywne, to brzmi ona następująco: są to „zwykłe” głośniki, które podłączasz do komputera lub innego źródła dźwięku i (w większości przypadków) również do prądu. Głośniki aktywne zdominowały rynek. Nic dziwnego, jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla każdego użytkownika chcącego po prostu kupić sobie kolumny do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania w gry.

Głośniki aktywne a pasywne

Czym różnią się głośniki aktywne od pasywnych? W tych pierwszych sygnał najpierw trafia do zwrotnicy aktywnej, gdzie zostaje rozdzielony na pasma dla poszczególnych głośników (np. nisko-, średnio- i wysokotonowego w ramach jednej kolumny). Następnie „leci” do wzmacniaczy, z których z kolei trafia do głośnika. W zestawach pasywnych w pierwszej kolejności sygnał trafia do końcówki mocy, a dopiero następnie do zwrotnicy (pasywnej) i do głośników.

Najważniejsza różnica z punktu widzenia przeciętnego konsumenta polega jednak na tym, że głośniki aktywne mają wszystkie niezbędne elementy wbudowane w kolumny. Nie potrzebujesz żadnych zewnętrznych urządzeń, by słuchać muzyki na kolumnach aktywnych. Wystarczy je podłączyć i można śmiało korzystać. Głośniki pasywne natomiast stanowią zestaw, więc każde przenoszenie oznacza targanie ze sobą dodatkowych przewodów i urządzeń, jak np. rack z końcówkami mocy. Taki komplet zajmuje też więcej miejsca, więc nie jest pożądany przez osoby, które chcą sobie zwyczajnie słuchać ulubionych utworów, bez hobbystycznego zacięcia technicznego w zakresie kompletowania zestawów audio.

Minusy głośników aktywnych

Jeśli czujesz się na siłach i lubisz bawić się w składanie zestawów urządzeń elektronicznych, możesz skompletować zestaw pasywny. Dlaczego warto? Jakie są minusy głośników aktywnych?

  • Wyższa cena – zestaw aktywny zawiera wszystko czego potrzebujesz, ale przez to jest też droższy. Głośniki takie wymagają też większej ilości wzmacniaczy (jeden na każdy głośnik), co również podnosi cenę.
  • Mniejsza odporność na awarię – jeśli padnie wzmacniasz w kolumnie aktywnej lub inny element elektroniki, naprawa będzie dużo bardziej skomplikowana niż w podobnej sytuacji z systemem pasywnym.
  • Brak możliwości rozbudowy – dostajesz kompletny zestaw głośników aktywnych, którego nie możesz zmodyfikować ani rozbudować, tak jak w przypadku kompletów pasywnych.

Nie zapominajmy również o zaletach. Największą z nich jest wspomniana wygoda użytkowania, ale to nie jedyny plus. Głośniki aktywne nie wymagają od posiadacza żadnej wiedzy ani umiejętności. Praktycznie nie da się ich zepsuć poprzez błędy w użytkowaniu. Masz też pewność, że kolumny grają tak jak powinny – wzmacniacze są dobrane przez producenta w taki sposób, by dobrze współgrały z głośnikami.

Podsumowując, aktywne głośniki polecamy wszystkim użytkownikom szukającym prostego, wygodnego rozwiązania. Z kolei kolumny pasywne sprawdzą się w przypadku osób z technologicznym zacięciem, które chętnie poświecą więcej czasu na kompletowanie odpowiedniego zestawu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here