dj

Najistotniejszym aspektem każdego DJ-skiego wyboru jest mikser. Bez niego żaden DJ nie ma szansy stworzenia muzyki. Może służyć jako jedyne narzędzie, jednak też jako przeznaczany kontroler laptopa. W samym centrum konsolety umieszcza się mikser oraz podłącza się do niego jakiekolwiek pozostałe narzędzia, takie jak np. megafony, ekrany, wzmacniacze i źródła dźwięku (magnetofony CD i adaptery). Komponowanie muzyki i naszego niepowtarzalnego brzmienia nie należy do codziennych działań. Oswojenie się ze sprzętem i jego obsługą wymaga zaangażowania wielu godzin na naukę, w wyniku czego nim zrobimy własny pierwszy kawałek minie wiele czasu.

Co to jest mikser?

Miksery DJ są głównym urządzeniem pracy każdego DJ’a. Umożliwiają podłączenie paru innych źródeł dźwięku, zmianę ich parametrów jak np. podkreślenie czy ograniczenie stałych częstości lub także najprościej – regulację głośności oraz także stosowanie rezultatów brzmieniowych. W sytuacjach nagraniowych może służyć jako dystrybutor sygnału do narzędzi zapisujących. Pojęcie miksera jest niezwykle wszechstronne oraz może odnosić się do wielu typów narzędzi.

Rodzaje mikserów

Na rynku powszechnie są dwa podstawowe rodzaje: sceniczne i dj’skie. Jak sama nazwa wskazuje, interesują nas te drugie. Mikser dj’ski w odróżnieniu od scenicznego cechuje się zdecydowanie mniejszą ilością przewodów (zazwyczaj nie więcej aniżeli cztery), ma inny wygląd i poszczególne funkcje.

Charakterystyka mikserów audio dla DJ’ów

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje mikserów dla DJ’ów – miksery klubowe i miksery turntablistyczne. Miksery klubowe służą przede wszystkim do płynnego mieszania muzyki z wielu źródeł dźwięku. Miksery turntablistyczne to maszyny przeznaczane do „sportowego” grania z wykorzystaniem skreczy. Miksery DJ turntablistyczne cechuje przede wszystkim połączona wąska sieć i wsparte niektóre segmenty. Należy pamiętać, iż nie jest to podział dokładny oraz na każdym mikserze DJ’skim można zarówno miksować, jak również skreczować, natomiast to od jakości miksera zależy z jakim powodzeniem.

Jak dobrać miksery DJ?

Przy doborze dobrego sprzętu należałoby zastanowić się, do czego będzie Ci służył i jak będziesz go stosować. Nowicjusz DJ będzie potrzebował zupełnie innego sprzętu aniżeli specjalista. Jako młody DJ nie wymagasz sprzętu z najwyższej półki. Starczy Ci 2-kanałowy mikser, który pozwala Ci odpowiednio nauczyć się miksowania utworów. Pozostałe urządzenie, takie jak np. dotykowy monitor lub lepszy equalizer nie będą Ci na początku kariery potrzebne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here