Melomani wprawdzie doceniają samą kompozycję i emocje płynące z muzyki, a krystaliczna jakość audio nie jest dla nich niezbędna, jednak nie wypada słuchać ulubionych wykonawców na byle jakim sprzęcie. Jak kupić dobre głośniki do muzyki? Czym powinny się charakteryzować zestawy przeznaczone do odtwarzania piosenek?

Tanie głośniki do słuchania muzyki

Wybór powinien być uzależniony od półki cenowej i własnych preferencji muzycznych. Jeśli uwielbiasz głęboki bas, a jednocześnie nie masz zbyt dużego budżetu na zakup głośników, sięgnij po niedrogie zestaw 2.1. Są to dwie satelitki odtwarzające średnie i wysokie tony oraz głośnik niskotonowy, umieszczany na środku, np. pod biurkiem. Dobre głośniki do muzyki w niskiej cenie to dla wielu osób właśnie takie komplety. Gwarantują one solidny bas, a jednocześnie nie kosztują wiele. Udane zestawy można znaleźć już za około 200 zł. W takiej cenie nie znajdziesz zestawów 2.0 pozwalających na uzyskanie podobnych wrażeń muzycznych.

A czy faktycznie potrzebujesz głębokiego basu? Aktualne trendy w obróbce i odtwarzaniu audio są takie, że bas ma duże znaczenie praktycznie w każdym gatunku muzycznym – od popu, poprzez rock, na elektronice kończąc. Zresztą w muzyce klasycznej też warto posłuchać miłego dudnienia kontrabasu czy bębnów.

Zestawy kolumnowe

Jeśli Twój budżet jest nieco większy i masz zamiar wydać kilkaset złotych, lepszym wyborem okażą się dobre głośniki do muzyki w postaci dwóch niezależnych kolumn z trzeba membranami. Wówczas każda kolumna ma zarówno głośnik niskotonowy, jak i średniotonowy. Na górze natomiast widoczny jest tweeter, czyli głośnik wysokotonowy.

Dwie kolumny pozwalają na uzyskanie nieco lepszej panoramy stereo, z kolei trzy głośniki w każdej kolumnie gwarantują dokładniejsze odwzorowanie poszczególnych pasm. Mimo że kolumny nie mają subwoofera, tak, jak zestawy 2.1, to możesz w tym wypadku liczyć na równie głębokie basy. W dużych kolumnach osobny głośnik basowy nie jest potrzebny, bo częstotliwości te są pokrywane przez wbudowane głośniki niskotonowe. (Zakładając, że nie budujesz profesjonalnego zestawu nagłaśniającego, w których montuje się czasem „prawdziwy” subwoofer produkujący jeszcze niższe częstotliwości).

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Szukając dobrych głośników do muzyki warto też zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

  • czy głośnik nie zawiera sztucznego tweetera – w tańszych modelach producenci czasem wstawiają niedziałający głośniczek dla lepszego efektu wizualnego
  • materiał, z jakiego wykonane są głośniki – drewniana obudowa daje przyjemniejszy dźwięk od tworzyw sztucznych
  • gatunek muzyczny – jeśli masz zamiar słuchać głównie prostej elektroniki, jakość głośników ma znaczenie drugorzędne, gdyż w takich gatunkach nie słychać dużej różnicy pomiędzy tańszymi i droższymi zestawami

Pokusą dla melomanów mogą być także zestawy 5.1 dające wrażenie otaczającego dźwięku (surround). Warto jednak pamiętać, że bardzo niewiele utworów jest przygotowywanych specjalnie pod takie zestawy, więc podczas słuchania muzyki zestawy 5.1 będą dawać wrażenia podobne do zwykłego stereo. Tego typu komplety głośnikowe znacznie lepiej sprawdzają się w filmach z odpowiednio przystosowanym audio.

[Głosów:11    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here