Monitor zakrzywiony znany jest przede wszystkim wśród graczy. Nic dziwnego. Zakrzywiony ekran zwiększa wrażenie immersji, dzięki czemu możemy czerpać jeszcze więcej przyjemności z rozgrywki. Czy jednak gry są jedynym obszarem, w którym wykorzystywane są monitory zakrzywione? Czy modele te nadadzą się również do pracy?
Czym są monitory zakrzywione?
Z pewnością domyślasz się, że monitory zakrzywione mają wygięte krawędzie i swoim kształtem przypominają łuk. Mogą one się wyginać ostro lub stopniowo, na co wskazuje krzywizna ekranu, mierzona w milimetrach i oznaczana literą „R”. Nie każdy monitor zakrzywiony dostępny na rynku będzie miał takie same parametry. Znajdziemy bowiem modele z zakrzywieniem 3000R, 1800R, 1500R, a nawet 1000R. To nic innego jak wycinek pełnego okręgu. Tym samym np. monitor 1000R to krzywizna na planie okręgu o średnicy 100 cm. Im niższy parametr R, tym większe zakrzywienie.
Monitor zakrzywiony – jakie ma zalety?
Monitor zakrzywiony przede wszystkim dopasowuje się do naturalnego zakresu widzenia człowieka, mogąc tym samym zwiększać komfort korzystania z niego. Jest to szczególnie ważne przy monitorach typu ultrawide. W przypadku dużych, płaskich monitorów mogą być widoczne zniekształcenia na krawędziach. Monitor z zakrzywionym ekranem niweluje ten problem, ponieważ każdy jego punkt znajduje się w tej samej odległości od naszych oczu.
Zakrzywione monitory mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które spędzają wiele godzin przed ekranem. Dzięki zakrzywieniu nie musimy nieustannie skupiać wzroku na rogach ekranu, co sprawia, że nasze oczy mogą mniej się męczyć.
Zarówno gracze, jak i miłośnicy kina docenią fakt, że monitor gamingowy zakrzywiony zwiększa immersję, czyli efekt zanurzenia w obrazie. Ekran otacza nas, sprawiając, że czujemy się częścią akcji wyświetlanej na monitorze. Dzięki temu gry i filmy mogą dostarczać nam jeszcze więcej emocji.
Warto również wspomnieć, że jeśli chodzi o monitor Samsung zakrzywiony, bardzo często mamy do czynienia z urządzeniami o świetnych parametrach, z wysokimi częstotliwościami odświeżania rzędu 144 Hz czy 240 Hz, a także z rozdzielczością 4K. Dzięki temu otrzymujemy płynny i ostry obraz, który zachwyci nas szczegółami.
Monitor z zakrzywionym ekranem – kiedy nie będzie dobrym pomysłem?
Choć zakrzywione monitory mają wiele zalet, warto pamiętać, że nie dla każdego się sprawdzą. Przede wszystkim mogą nie być dobrym pomysłem dla osób, które na co dzień pracują w zawodach, w których istotna jest dokładność w linii prostej. Architekci czy projektanci mogą mieć duże trudności w odzwierciedleniu linii prostej na zakrzywionym ekranie.
Monitor gamingowy zakrzywiony nie sprawdzi się też dla graczy, którzy grają w rozgrywki na dwie osoby na jednym monitorze czy oglądają filmy w rodzinnym gronie. Siedząc w różnych punktach przed ekranem i patrząc na monitor pod kątem możemy mieć problem z odpowiednią jakością obrazu, ponieważ zakrzywiony monitor ustawia ostrość bezpośrednio przed nim.
Mimo wszystko monitor Samsung zakrzywiony to świetne rozwiązanie zwłaszcza do pokoju gracza. Prócz swojej funkcjonalności zachwyca oryginalnym wyglądem, który daje efekt wow.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska