Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Zabezpieczanie danych na komputerze to zagadnienie, które najczęściej interesuje firmy przechowujące na urządzeniach wrażliwe dane. Na utratę plików narażone są również osoby prywatne, wystarczy, że korzystają one z Internetu. W jaki sposób można więc wzmocnić bezpieczeństwo posiadanych na komputerze plików? Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Jak zabezpieczyć folder?

Poszukując w Internecie sposobów na to, jak zabezpieczyć folder hasłem, znaleźć można mnóstwo porad. Wiele z nich jest jednak skomplikowanych i wymagają one dokładnego wpisania określonego kodu, przeniesienia plików, ustalenia hasła itp., by nikt niepożądany nie otworzył danego folderu. Można to jednak zrobić za pomocą aplikacji do szyfrowania danych, a tych nie brakuje. Jak zabezpieczyć folder hasłem podpowie Specfile.pl, który ma w ofercie specjalny program do ochrony danych.

 
Aplikacje do szyfrowania danych

Dzięki aplikacjom do szyfrowania danych zabezpieczyć można foldery i pliki na komputerze w błyskawiczny sposób. Wiele z nich jest bezpłatnych do użytku prywatnego. Korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne. Po pobraniu aplikacji do ochrony dokumentów, wystarczy ją zainstalować i właściwie już można z niej korzystać. Mając program Specfile należy wybrać folder, który ma być zabezpieczony hasłem, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i zaznaczyć opcję „Szyfruj/deszyfruj”. Podobnie działa to, kiedy chcemy zrezygnować z opcji posiadania hasła w folderze. Co ważne, większość aplikacji tego typu może szyfrować dokumenty z różnymi rozszerzeniami, również foldery skompresowane. W dokładnie ten sam sposób można zabezpieczyć również pojedyncze pliki, nie tylko całe foldery.

 
Szyfrowanie folderów – dlaczego warto?

Na zabezpieczanie folderów hasłem decydują się najczęściej firmy, które każdego dnia zajmują się obsługą wielu dokumentów, mają różnych klientów, posiadają pliki z danymi osobowymi lub mają dokumenty będące tajemnicą firmy. Wówczas warto takie foldery szyfrować, by dostępu do nich nie miały nie tylko nieuprawnione do tego osoby w firmie, ale i przestępcy internetowi, którzy wykradają dane. Co ważne, zaszyfrowane pliki i katalogi można współdzielić z innymi użytkownikami, co jest przydatnym rozwiązaniem, kiedy dostęp do określonych dokumentów musi mieć kilka osób. Zaszyfrowane pliki i foldery można umieścić również na dysku zewnętrznym lub pendrivie, bez obaw, że ktoś niepowołany będzie mógł te dokumenty odczytać.

 
Szyfrowanie plików to również ochrona przed hakerami. Coraz częściej pojawiają się ataki, których celem jest zainstalowanie na komputerach złośliwego oprogramowania szyfrującego. Lepiej więc właściwie zabezpieczyć pliki zanim pojawi się w firmie zagrożenie o nazwie „ransomware”, które niestety jest coraz częściej spotykane. Wówczas przedsiębiorstwa mogą zostać szantażowane, kiedy będą chciały odzyskać pliki, a często są w nich przecież wrażliwe dane, które hakerzy mogą udostępnić lub sprzedać.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here