Aparaty bezlusterkowe – współczesna alternatywa dla lustrzanek

Aparat bezlusterkowy pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, jednak już zjednał sobie całą rzeszę zadowolonych użytkowników. Jego przewaga nad popularnymi lustrzankami cyfrowymi polega przede wszystkim na zdecydowanie mniejszej wadze i rozmiarze, a także atrakcyjniejszej cenie. Pełnoklatkowy bezlusterkowiec z wymienną optyką to aparat szyty na miarę współczesnych czasów. Czym wyróżnia się na tle innych urządzeń fotograficznych?

Co to jest aparat bezlusterkowy?

Bezlusterkowiec często określany jest jako funkcjonalny aparat hybrydowy, ponieważ jest urządzeniem łączącym w sobie funkcje profesjonalnej lustrzanki oraz aparatu kompaktowego. Porównując poszczególne typy aparatów, szybko stwierdzimy, że jest on zdecydowanie bardziej zaawansowany od kompaktu oraz lżejszy i bardziej poręczny od lustrzanek cyfrowych.

Jak sama nazwa wskazuje, aparat bezlusterkowy nie posiada luster, a obraz widoczny w wizjerze pojawia się dzięki elektronice. Najistotniejsza w tego typu modelach jest jednak ich wymienna optyka, co stwarza wiele możliwości fotografowania oraz odnalezienia się w różnorodnych, nawet trudnych warunkach oświetleniowych. Kiedy aparaty bezlusterkowe pojawiały się na rynku, miały być dedykowane średniozaawansowanym fotografom, jednak z czasem okazało się, że jest to bardzo popularny wybór nie tylko pośród amatorów, ale również profesjonalistów. Ci ostatni nie mają się czego wstydzić, ponieważ oferta bezlusterkowców jest bardzo szeroka i można wśród niej znaleźć poręczny, specjalistyczny sprzęt, który nie ogranicza ruchów oraz reprezentuje bardzo dobrą jakość wykonywanych fotografii.

Lustrzanka cyfrowa czy bezlusterkowiec?

Od kilku lat wśród czołowych marek sprzętu fotograficznego, takich jak Nikon, Canon, czy Olympus pojawiają się nowe aparaty bezlusterkowe. Mimo, że początkowo obawiano się końca epoki lustrzanek, to czas zweryfikował tego typu poglądy, przygotowując na rynku miejsce dla obydwu sprzętów.

Z uwagi na brak luster, bezlusterkowiec osiąga stosunkowo małe rozmiary oraz wagę, porównywalną do niewielkiego aparatu kompaktowego. W aparatach bezlusterkowych obraz w wizjerze generowany jest cyfrowo, podobnie jak u swoich tańszych odpowiedników. Niekwestionowaną zaletą jest również możliwość dokupienia dedykowanych obiektywów, których oferta nieustannie się poszerza, stwarzając coraz większe możliwości. Przykładem dobrego aparatu tego typu z imponującym asortymentem wymiennej optyki jest sprzęt przodującej oraz profesjonalnej marki Nikon z serii Z. Aparaty dedykowane są nie tylko użytkownikom średniozaawansowanym, ale również profesjonalistom, ponieważ pod wieloma istotnymi względami w niczym nie ustępują swoim lustrzanym odpowiednikom. Bezlusterkowce świetnie sprawdzają się w fotografii krajobrazowej, portretowej oraz miejskiej, dlatego cieszą się również dużą popularnością wśród blogerów, vlogerów oraz innych twórców internetowych.

Dowiedz się więcej o nowoczesnych aparatach bezlusterkowych Nikon z serii Z

W opozycji aparatów bezlusterkowych stoi natomiast tradycyjna lustrzanka cyfrowa, która z reguły ma zdecydowanie większe wymiary oraz masę. Podobnie jak w przypadku bezlusterkowców, do lustrzanek cyfrowych można dokupić wiele istotnych akcesoriów, spośród których najważniejsze to wymienne obiektywy oraz lampy błyskowe. Pojawiający się w wizjerze obraz jest tutaj dziełem odbijania się od luster, co sprawia, że jest niezawodny i solidniejszy od swoich elektronicznych odpowiedników. Lustrzanki cyfrowe przeznaczone są dla profesjonalistów oraz osób znacznie zaawansowanych, które mają wiedzę i umiejętności obsługi tego typu sprzętów. Przewagą nad bezlusterkowcami jest tu z pewnością zdecydowanie szybszy autofocus, dzięki czemu są to jak do tej pory aparaty niezastąpione w fotografii ślubnej, reportażowej oraz sportowej.

Jak więc widać, wybór pomiędzy aparatem bezlusterkowym a lustrzanką cyfrową nie jest wcale taki oczywisty, dlatego należy rozważyć wszystkie swoje potrzeby oraz sposób i cel użytkowania aparatu.

Jaki pełnoklatkowy bezlusterkowiec wybrać?

Coraz szersza oferta aparatów bezlusterkowych sprawia, że wybór właściwego sprzętu staje się bardzo trudny. Nie pozostaje jednak wątpliwości, że aparatu najlepiej szukać wśród renomowanych marek fotograficznych, którym można w pełni zaufać oraz oczekiwać sprzętu najwyższej jakości. Aparaty bezlusterkowe firmy Nikon z serii Z posiadają innowacyjny system bezlusterkowy, który stworzony został wokół mocowania obiektywu o największej średnicy na rynku. Dzięki temu Nikon stwarza szansę korzystania z bardzo jasnych obiektywów, które jak wiadomo, słyną z większych możliwości w słabych warunkach oświetleniowych oraz większej możliwości manewrowania głębią ostrości, co sprawia, że zdjęcia i filmy w jakości 4K są wyjątkowo plastyczne.

Aparat bezlusterkowy – wymóg współczesnych czasów

W związku z tendencją do minimalizacji sprzętów i gadżetów elektronicznych, rynek fotograficzny nie mógł pozostawać dłużny trendom. Duża waga lustrzanki cyfrowej wraz z pokaźną optyką powodowała, że wielu profesjonalnych fotografów zaczęło skarżyć się na niezbyt przystępne gabaryty. Tak właśnie na rynku pojawił się pełnoklatkowy bezlusterkowiec, który wypełnił lukę, na którą długo czekało wiele osób obcujących z fotografią i obrazem w codziennej pracy. Znacznym ułatwieniem okazała się również możliwość obsługi aparatu z poziomu aplikacji w telefonie, co daje szansę błyskawicznego udostępniania zdjęć w mediach społecznościowych oraz tworzenia wielu bardziej skomplikowanych ujęć.

Aparaty tego typu oszczędzają nam sporo czasu oraz podążają za najważniejszymi potrzebami użytkowników. Twórcy zadbali również o możliwie najlepszą ergonomię użytkowania body oraz plan rozwoju technologii bezlusterkowej i nowych dedykowanych obiektywów Nikon na najbliższe lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here