Wśród najpopularniejszych procesorów na rynku wiele modeli ma znane logo Intel. Sama marka jednak niewiele znaczy, podobnie jak taktowanie czy ilość rdzeni. Aby wiedzieć, z jakim urządzeniem masz do czynienia i czego możesz się spodziewać po jego osiągach, powinieneś poznać pełne oznaczenia procesorów Intel. Jak rozszyfrować te ciągi cyfr i liter, które są widoczne w specyfikacji technicznej urządzeń?
Symbole w procesorach Intel
Zacznijmy od tyłu, czyli od symboli, które często znajdują się na końcu nazwy. Mogą one powiedzieć bardzo wiele o przeznaczeniu i wydajności sprzętu – większość z nich dotyczy właśnie efektywności oraz poboru mocy. A więc:
- HQ – najwyższa dostępna wydajność
- MQ – jak wyżej, również oznacza wysoką wydajność, ale nieco mniejsze maksymalne taktowanie turbo
- M – to procesor z przeznaczeniem na urządzenia mobilne
- T – oznacza bardzo niewielkie zapotrzebowanie na energię
- S – podobnie jak wyżej, ale pobór mocy jest tu nieco większy, wciąż jednak są to oszczędne procesory
- Y – również jest to oznaczenie bardzo niskiego poboru, ale stosowane głównie w procesorach na urządzenia mobilne
- U – jeszcze niższy pobór mocy
- K – procesor z możliwością podkręcania
Jak łatwo się domyślić, pobór energii ma wpływ na wydajność sprzętu, ale jednocześnie pozwala na zachowanie dłuższego czasu pracy na baterii. Dlatego na przykład oznaczenia procesorów Intel takie jak U czy Y znajdziesz np. w tabletach lub niewielkich laptopach, w których priorytetem jest wydłużenie pracy akumulatora na jednym ładowaniu.
Serie procesorów Intel
Przed opisanymi wyżej symbolami, każdemu procesorowi towarzyszą również inne dobrze rozpoznawane oznaczenia procesorów Intel. Większość użytkowników wie, co oznacza pierwsza cyfra – a co z kolejnymi?
Dla porządku przypomnijmy, że początek nazwy procesora, czyli i3, i5, i7 czy i9 to nazwa serii. Generalnie im wyższa seria tym wydajniejszy procesor, choć… nie zawsze. Kolejne serie są dostępne z różnymi ilościami rdzeni, a wpływ na ich wydajność ma również generacja czy zastosowane rozwiązania w zakresie energooszczędności (patrz. akapit wyżej).
Po nazwie serii, oznaczenia procesorów Intel zawierają myślnik, a następnie ciąg cyfr. Pierwsza z nich oznacza generację. Podobnie jak w poprzednim wypadku, im wyższa generacja, tym większa szansa na to, że procesor zapewni wyższą wydajność.
Kolejne cyfry w nazwie natomiast odnoszą się wprost do wydajności – druga cyfra po myślniku do wydajności serii, a trzecia do efektywności danego modelu. Ponownie więc w interesie użytkownika jest to, by cyfry te były jak najwyższe.
Ostatnia, czwarta cyfra opisuje zapotrzebowanie procesora na energię. Jeśli na końcu znajdziesz cyfrę 9, to oznacza, że dany model pobiera mniej prądu. Jeszcze bardziej energooszczędne są procesory z cyfrą 7.
Podsumowanie
Znajomość tych oznaczeń jest ważna dla każdego kupującego. Zdarza się bowiem, że ten sam model komputera czy tabletu danego producenta trafia na rynek w dwóch wariantach – np. z nowszą i starszą generację procesora. Znając dobrze oznaczenia procesorów Intel jesteś w stanie dokonać bardziej satysfakcjonującego zakupu.
Poza tym, w każdym przypadku zachęcamy do sprawdzania testów wydajności sprzętu. Jak widać po opisie powyższych symboli, sama generacja, liczba rdzeni czy nawet taktowanie nie wystarczają do pełnej oceny wydajności procesora, a tym bardziej całego urządzenia.