Przenośne telewizory samochodowe to niewielkie urządzenia zasilane z gniazda zapalniczki (12V). Można je zamontować nad miejscem dla pasażera lub w zagłówku, by podczas długiej podróży oglądać kanały cyfrowej telewizji naziemnej albo filmy z podłączonego dysku. TV do auta najczęściej mają wbudowany zestaw podstawowych portów, w tym USB oraz HDMI. Takie urządzenie z pewnością może być bardzo wygodna opcją, ale to nie jedyny sprzęt, który pozwoli na komfortowe oglądanie ulubionych filmów czy programów. Alternatywą dla telewizorów samochodowych są tablety. Które rozwiązanie jest lepsze? Jakie są wady i zalety obu typów urządzeń?

Tablet zamiast telewizora

Najmocniejszą stronę tabletów, jest to, że dają dużo większe możliwości niż telewizory samochodowe. Za pomocą tabletów możesz surfować po sieci – jeśli udostępnisz połączenie internetowe z telefonu (większość tabletów ma tylko wi-fi). Na każdym tablecie można też zainstalować aplikacje do nawigacji oraz ściągnąć masę gier, które umilą podróż. Skoro masz dostęp do internetu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by oglądać filmy na YouTube albo ulubione streamy. Oczywiście na tablecie filmy pełnometrażowe czy seriale również można oglądać za pomocą Netflixa, odpowiednich stron czy po zgraniu plików na kartę SD albo pendrive’a. Urządzenia mobilne to także wideorozmowy czy social media. Wreszcie, tablet można zabrać do domu i korzystać z wszystkich jego wygodnych funkcji, gdziekolwiek masz na to ochotę.

Plusy telewizorów samochodowych

Czy wobec tego telewizory samochodowe mają jakąś przewagę nad tabletem? Jeżeli mowa o urządzeniach z niższej półki cenowej, to za około 400-500 zł łatwiej znajdziesz sprzęt, który proponuje odpowiednie kąty widzenia, tzn. obraz jest dobrze widoczny nawet dla osób siedzących mocno z ukosa w stosunku do ekranu. W przypadku tańszych tabletów kąty widzenia nie zawsze są wystarczające (choć znane marki, takie jak Samsung czy Dell radzą sobie dobrze z tym elementem specyfikacji).

Ponadto większość telewizorów do samochodu ma wbudowany tuner cyfrowej telewizji naziemnej, co pozwala na oglądanie najbardziej znanych stacji. Część tabletów również otrzymuje od producentów taką opcję, ale nie jest to standard. Telewizor może być także wygodniejszy dla rodziców, których dziecko ogląda filmy na tylnym siedzeniu auta. TV da się kontrolować za pomocą pilota, tablet natomiast jedynie przy użyciu ekranu dotykowego. Zaletą wielu telewizorów samochodowych jest także funkcja PVR, czyli opcja nagrywania i planowania nagrywania odbieranego obrazu, np. na zewnętrznym dysku.

Plusem TV dla niektórych użytkowników jest też prostota. Jeśli nie przepadasz za szukaniem i instalowaniem aplikacji, a chcesz po prostu mieć dostęp do telewizji w aucie to telewizor samochodowy prawdopodobnie sprawdzi się lepiej. Tablet jest bardziej skomplikowanym urządzeniem, które – jak to bywa w przypadku komputerów i sprzętów mobilnych – potrafi zaskoczyć nietypowym błędem, nieodtwarzaniem konkretnego formatu, nie działającym programem na danej wersji systemu etc.

Niektóre opcje zależą od modelu i nie są „obowiązkowe” ani w tabletach ani telewizorach. O czym mowa? Na przykład o możliwości odtwarzania filmów z zewnętrznego dużego dysku twardego. Część telewizorów samochodowych i tabletów radzi sobie z zasilaniem takich urządzeń, ale nie jest to reguła. Przed zakupem trzeba więc dobrze przyjrzeć się specyfikacji i poszukać recenzji danego modelu.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here