Telewizor samochodowy może być miłym umilaczem podróży, zarówno podczas wykonywania obowiązków przez zawodowych kierowców, jak i w trakcie rodzinnych wycieczek. Często na taki gadżet decydują się także osoby zarabiające na przewożeniu osób – TV w busie na pewno przypadnie do gustu pasażerom.

Wiele osób do montażu w aucie wybiera telewizor 10 cali, choć warto wiedzieć, że istnieją też większe modele samochodowe – opcje o najdłuższej przekątnej mają ponad 20”. Niemniej, dziesięciocalówka jest wystarczająco duża by pozwolić na komfortowe oglądanie filmów czy programów telewizyjnych osobom siedzącym w bezpośrednim sąsiedztwie telewizora.

Na co zwracać uwagę kupując telewizor 10 cali do samochodu?

Najważniejsze parametry telewizora 10”

Po wygooglowaniu telewizorów dziesięciocalowych lub wyszukaniu ich na Allegro, szybko zauważysz, że większość z nich już w tytułach ma umieszczoną charakterystykę zasilania. Powinna ona wynosić 12V lub 24V. Do podłączenia w gnieździe zapalniczki w zwykłym aucie osobowym, odpowiednie będzie urządzenie z zasilaniem 12V. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy TV ma zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Poza zasilaczem z charakterystyczną końcówką gniazda zapalniczki, przyda się też wbudowana bateria w odbiorniku TV. Telewizor 10 cali z własnym akumulatorem pozwoli na zwolnienie gniazda podczas oglądania filmu, a na postoju nie będzie czerpał energii z akumulatora samochodowego.

Sposób montażu telewizora samochodowego

Telewizor do auta powinien być odpowiednio zamontowany z dwóch powodów:

  • by wszyscy pasażerowie mogli z niego wygodnie korzystać bez przeszkadzania kierowcy
  • by urządzenie nie stanowiło zagrożenia w trakcie ewentualnego wypadku

Montaż TV na desce rozdzielczej nie jest więc dobrym pomysłem – TV może ograniczać pole widzenia. Lepiej sprawdzają się telewizory 10 cali montowane do zagłówka. W obu przypadkach uchwyt do montażu powinien być tak zaprojektowany, by w razie uderzenia pękał w przewidzianych przez producenta miejscach, nie stanowiąc oporu dla użytkowników pojazdu. W autach ciężarowych natomiast często montuje się TV 10” nad miejscem dla pasażera (którego często po prostu nie ma).

Porty, ekran i dodatkowe funkcje

Przed zakupem przyjrzyj się dostępnym slotom. Każdy użytkownik ma inne potrzeby, ale najczęściej przydają się:

  • USB – do podłączenia pendrive’a, telefonu lub dysku HDD z nagranymi filmami. Nie każdy telewizor obsługuje dyski HDD.
  • HDMI – do podłączenia przesyłania informacji audiowizualnej z laptopa, zewnętrznego odbiornika sygnału (np. w hotelu) lub tabletu.
  • Audio-jack – czyli złącze słuchawkowe/głośnikowe do podłączenia słuchawek w trakcie jazdy albo głośników podczas użytkowania w domu.

Jeszcze wygodniejszym sposobem na podłączanie telewizora dziesięciocalowego do innych urządzeń jest bezprzewodowe złącze bluetooth. Do tego przyda się funkcja PVR, czyli możliwość nagrywania (i planowania nagrywania) programów TV. Z kolei sam sygnał z cyfrowej telewizji naziemnej będziesz mógł odbierać za pomocą wbudowanego dekodera DVB-T.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here