Jakie warunki powinien spełniać dobry telewizor?

0
974

Telewizor to z reguły zakup w okolicach kilku tysięcy złotych, więc trzeba się nad nim dobrze zastanowić. Zwłaszcza, jeśli planujemy często z niego korzystać. Pojawia się więc pytanie: jakie warunki powinien spełniać dobry telewizor? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Odpowiednia rozdzielczość i matryca

Większa rozdzielczość ekranu, czy to monitora, czy telewizora, wpływa na ostrość oglądanego obrazu, a także na jego głębię. Kupując aktualnie telewizor, warto postawić na model o rozdzielczości 4K. Głównie jako zabieg przyszłościowy – obecnie wciąż większość kanałów w telewizji nadaje tylko w Full HD (ale ma się to zmieniać wraz z czasem, dlatego nie warto obecnie oszczędzać i kupować telewizora o rozdzielczości 1080p). Za to Netflix i inne serwisy streamingowe coraz częściej oferują swoje treści właśnie w 4K, więc, jeśli ktoś z nich korzysta, już teraz będzie mógł cieszyć się dobrodziejstwem wysokiej rozdzielczości.

Znaczenie ma też matryca. Obecnie większość bardziej budżetowych telewizorów ma matrycę LED i sama w sobie nie jest ona zła. Nie da się jednak ukryć, że według wielu lepszy obraz zapewniają bardziej nowoczesne matryce, takie jak OLED-y, które gwarantują głębszą czerń. Obecnie wciąż są one jednak dużo droższe niż LED-y, więc niekoniecznie trzeba celować właśnie w nie.

Dodatkowo, LED z wysokiej półki może być lepszy niż najtańszy możliwy QLED lub OLED, więc też nie należy się kierować tylko tym. Więcej na ten temat można przeczytać na Tech Polska i innych tego typu witrynach – jest to ciekawa kwestia, którą warto się bliżej zainteresować, aby niepotrzebnie nie przepłacić i nie wydać pieniędzy na telewizor, z którego ostatecznie będziemy niezadowoleni.

 W przypadku graczy – wysoka częstotliwość odświeżana ekranu

Jeśli ktoś planuje podłączać do telewizora konsolę, są jeszcze dwie ważne rzeczy, o których powinien pamiętać. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu – w tańszych modelach będzie to zazwyczaj 50 lub 60Hz, ale gracze powinni rozglądać się za modelami oferującymi powyżej 100Hz. Informację na ten temat można znaleźć zazwyczaj w specyfikacji danego urządzenia i w jego recenzjach, na przykład na Tech Polska. Większa częstotliwość odświeżania oznacza płynniejszy obraz, co w grach ma ogromne znaczenie.

Istotne jest także, aby telewizor obsługiwał HDMI 2.1, ponieważ ten interfejs pozwala na przesyłanie znacznie większej ilości informacji na sekundę. Standard HDMI 2.1 obsługuje najnowsza generacja konsol, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X – posiadacze tych sprzętów powinni więc pamiętać o tej kwestii, kupując nowy telewizor.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here