Czy klawiatura bezprzewodowa podświetlana to niezbędny sprzęt dla każdego użytkownika? Z pewnością nie. Jednak nie sposób też nie zauważyć, że takie urządzenie ma sporo zalet praktycznych. Podświetlenie może istotnie pomóc podczas pracy lub grania w kiepskich warunkach oświetleniowych. A do tego sprzęt zaprezentuje się znacznie ciekawiej, więc taka klawiatura da wiele satysfakcji tym, którzy stawiają na efektowne gadżety.

Jak wybierać klawiatury bezprzewodowe podświetlane, by być zadowolonym z zakupu?

Rodzaje podświetlenia i zużycie energii

Już na początku warto zwrócić uwagę, że klawiatury na bluetooth z podświetleniem można podzielić na dwie grupy:

  • klawiatury dla graczy
  • klawiatury dla pozostałych użytkowników

Czym się różnią? Praktycznie wszystkim! Klawiatury gamingowe proponują zwykle dynamiczny, agresywny design, a podświetlenie ma wyraziste barwy. W wielu modelach gracz może dodatkowo zmieniać kolor światła lub ustawić tryb wielobarwny.

Z kolei klawiatury z podświetleniem przeznaczone dla „zwykłych” użytkowników z reguły są mają diody w kolorze białym, a user nie dostaje wielu opcji konfiguracyjnych. Podświetlenie można po prostu włączyć lub wyłączyć. To wystarczające rozwiązanie, by wygodnie pisać artykuły w nocy czy prowadzić konwersacje tekstowe bez włączana światła.

Niezależnie od wyboru, warto zwrócić uwagę, czy klawiatura pozwala na regulowanie a przede wszystkim wyłączanie podświetlenia. Niezbędny jest też przycisk wyłączający całe urządzenie. Dlaczego to ważne? Ponieważ sprzęt bezprzewodowy potrafi szybko zużywać baterię (lub akumulator), a każdorazowe włączanie i wyłączanie ułatwi oszczędzanie energii. Ponadto podświetlenie, które jest włączone non-stop może irytować, gdy nie jest potrzebne ze względów praktycznych.

Dodatkowo w przypadku klawiatur bezprzewodowych podświetlanych w wariancie gamingowym przyda się możliwość włączania podświetlenia tylko dla wybranych przycisków. Nie dość, że takie rozwiązanie oszczędzi nieco energii, to jeszcze ułatwi sterowanie podczas gry po zmroku (gracz może podświetlić np. tylko przyciski sterowanie WASD i spację czy też strzałki kierunku itp., zależnie od konfiguracji w grze).

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeżeli chcesz zdecydować się na opcję z akumulatorem, zwróć uwagę na to, czy klawiatura bezprzewodowa może być ładowana w wygodny sposób przez USB. Najlepiej, by dało się ją po prostu podłączyć do komputera i nadal korzystać z urządzenia podczas uzupełniana poziomu baterii

Skupiając się na podświetleniu, nie można zapominać też o innych cechach klawiatury. Większość użytkowników, a także copywriterzy i inni piszący w dużych ilościach docenią krótki skok klawiszy i lekko skośny profil. Graczom z kolei przyda się klawiatura z długim skokiem i wyrazistym oporem.

Podczas wielu godzin użytkowania dużego znaczenia nabierają też detale, takie jak faktura i wrażenie podczas dotykania klawiszy. W dużej mierze jest to kwestia subiektywna, dlatego przed zakupem dobrze jest wybrać się do sklepu i poklikać trochę na wybranych klawiaturach, by sprawdzić swoje odczucia.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here