To, o czym jeszcze dekadę temu gracze mogli tylko marzyć, dziś jest dostępne w sklepach. W końcu można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i swobodnie rozglądać po niej niemal tak, jak w realnym świecie. Okulary VR przenoszą ruchy głowy użytkownika do świata wirtualnego, a obraz pokrywa niemal całe pole widzenia, więc gracz widzi stworzoną w programie rzeczywistość dosłownie w 360 stopniach.

Przez kilka lat głośno było głównie o okularach Oculus Rift stworzonych przez Oculus VR, ale zanim zdążyły one na dobre rozgościć się na rynku, do sprzedaży trafiło wiele konkurencyjnych modeli. Jakie okulary VR warto kupić? Jakie typy urządzeń w ogóle są dostępne?

Okulary VR do PC i konsoli

Pierwszy rodzaj okularów to urządzenia podłączane do komputerów PC lub konsol. To właśnie ten typ rozrywki daje najlepsze wrażenia związane z VR-em. Po prostu moc obliczeniowa pecetów i konsol umożliwia stworzenie dobrze wyglądającej rzeczywistości wirtualnej.

Jakie okulary VR w tej kategorii warto kupić? Dobrym wyborem z pewnością będą HTC Vive, które wykraczają daleko poza samą możliwość rozglądania się po wirtualnym świecie. W urządzeniu umieszczono również czujniki pozwalające na przenoszenie ruchów gracza na niewielkim obszarze. Użytkownik dostaje także kontrolery pozwalające na interpretowanie ruchów rąk w growej rzeczywistości.

HTC Vive to zdecydowanie jedno z najciekawszych urządzeń w sprzedaży, ale poziom zaawansowania wpływa na cenę urządzenia. Oczywiście takie gogle nie rozwiną też pełni możliwości przy komputerze ze słabą kartą graficzną… co oznacza kolejne koszty.

Poza tym, ciekawą opcją są wspomniane okulary Oculus Rift, należące aktualnie do Facebooka. Z kolei konsolowi gracze mają dla siebie Sony Playstation VR.

Jakie okulary VR do telefonu?

Alternatywą dla urządzeń podłączanych do komputerów i konsol, są konstrukcje korzystające ze smartfonów. Jakie okulary VR działają w ten sposób? Dobrze rozpoznawalnym urządzeniem tego rodzaju jest Samsung Gear VR. Jak działa taki sprzęt? Do urządzenia należy włożyć telefon (niestety nie wszystkie modele się do tego nadają) oraz odpowiednio skalibrować soczewki. Obraz jest więc tu generowany przez samego smartfona i często dodatkowo dzielony w takim sposób, by do obu oczu trafiał nieco przesunięty obraz, co daje złudzenie trzech wymiarów.

Z racji stosunkowo niewielkiej mocy obliczeniowej telefonów, okulary VR do smartfonów nie dają aż tak dużych możliwości, jak wersje konsolowe czy pecetowe. Minusem jest głównie jakość grafiki, plusem natomiast duża ilość aplikacji i gier oraz dostępność kontrolerów pozwalających na poruszanie rękami w wirtualnej rzeczywistości.

Kartonowe okulary VR

Google postanowiło podłożyć nogę konkurencji i mocno wsparło rozwój bardzo tanich gogli do telefonów, nazywanych cardboard. Google Cardboard to platforma pozwalająca na cieszenie się wirtualną rzeczywistością przy użyciu wielu modeli smartfonów. Aby korzystać z takiej rozrywki, wystarczy kupić proste modele gogli, dostępne nawet za 20-30 zł, a następnie umieścić w nich smartfona. To ciekawa forma rozrywki, choć warto pamiętać, że daleko jej do zaawansowanych gogli VR.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here