PS5 czy Xboxa Series X

Nowa generacja konsol już na dobre się rozpoczęła, chociaż nie da się ukryć, że wiele osób mimo najlepszych chęci wciąż nie było w stanie zakupić wymarzonej konsoli. Można jednak mieć nadzieję, że już za niedługo braki na półkach sklepowych przestaną być faktem i każdy, kto ma taką ochotę i dysponuje odpowiednimi funduszami, będzie mógł bez najmniejszego problemu kupić PlayStation 5 lub Xboxa Series X.

Niektórzy wiedzą od razu, którą z tych konsol chcą mieć, ponieważ na przykład już od lat są fanami konsol Sony lub Microsoftu. Są jednak też osoby, które się wahają i nie są pewne, która konsola w ich przypadku będzie lepszym rozwiązaniem. W takim razie, co bardziej warto kupić – PS5 czy Xboxa Series X?

Która konsola jest wydajniejsza?

Chociaż w teorii Xbox Series X ma mocniejszy procesor, testy pokazują, że w grach, a nie testach laboratoryjnych, to PlayStation 5 ma znaczącą przewagę. Obie konsole są znacznie potężniejsze niż sprzęty poprzedniej generacji, co do tego nie ma wątpliwości, natomiast można powiedzieć, że wśród next-genów na prowadzenie wysuwa się konsola Sony.

Ciężko powiedzieć, z czego wypływają problemy konsoli Microsoftu. Można było usłyszeć m.in. o problemach z optymalizacją gier pod Xboxa Series X, a także ze środowiskiem deweloperskim. Być może więc coś się zmieni w tej kwestii w przyszłości. Jednak obecnie, mimo że Series X ma aż 12 teraflopów, a PS5 jedynie 10,28, to ta druga konsola lepiej sobie radzi. W wielu tytułach oferuje stabilniejszą i wyższą ilość klatek, a także wyższą rozdzielczość.

Więcej na temat parametrów obu tych konsol można przeczytać na portalu Tech Polska i innych sprawdzonych witrynach technologicznych.

Pod względem gier na wyłączność przoduje Sony

Gier stworzonych konkretnie pod kątem konsol nowej generacji jest jeszcze relatywnie niewiele, jako że same konsole pojawiły się na rynku relatywnie niedawno. Jednak już teraz można mieć wrażenie, że prawdopodobnie Sony będzie kontynuowało swoją dominację pod względem tytułów na wyłączność.

Przykładem może być chociażby bardzo ciepło przyjęty Miles Morales (gra ta pojawiła się też na PS4, natomiast na konsolach nowej generacji wyglądała znacznie lepiej), ciekawić mogą też takie nadchodzące tytuły, jak GhostWire: Tokyo, Stray czy Demon Souls. Oczywiście, niektóre gry, które pojawiają się na konsolach Microsoftu, również są warte zainteresowania, ale zazwyczaj są one dostępne również na urządzenia z systemem Windows.

Wielu graczy oprócz konsol posiada także komputery gamingowe, co oznacza, że, żeby zagrać w gry na wyłączność Microsoftu, nie muszą oni wcale kupować jego konsol. Więcej informacji na temat nadchodzących gier na wyłączność dla obu marek można znaleźć na portalu Tech Polska – warto sprawdzać informacje na ten temat regularnie, ponieważ ciągle ogłaszane są nowe tytuły.

Ocena designu to kwestia indywidualna

Obie marki w tej generacji konsol postawiły na odejście od standardu, każda jednak poszła w inną stronę. Są osoby, którym nie podoba się wygląd ani Xboxa Series X, ani PlayStation 5, są też tacy, którzy lubią jedną z tych konsol, a nie znoszą widoku drugiej. Wszystko zależy od gustu i ciężko powiedzieć, aby któraś konsola pod tym względem przodowała.

Jest też Series S, czyli budżetowy next-gen

Warto zauważyć, że poza pełnowymiarową konsolą nowej generacji, czyli Xboxem Series X, Microsoft zaoferował graczom także nową-starą konsolę Xbox Series X, która charakteryzuje się mniejszą wydajnością, ale też znacznie niższą ceną.

Jeśli ktoś chciałby przejść na konsolę nowej generacji, ale nie stać go na Series X lub PS5 (lub po prostu nie chce wydawać tak dużych sum na konsolę), Series S jest wartym rozważenia rozwiązaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here