W zdecydowanej większości przypadków, prowadząc działalność gospodarczą, potrzebne nam jest urządzenie służące do rejestracji obrotu, a więc także przychodów pochodzących ze sprzedaży detalicznej. Jest to konieczne ze względu na obowiązek rozliczenia podatku dochodowego oraz VAT. Najczęściej spotykane urządzenia to kasy fiskalny oraz drukarki fiskalne.
Co to jest drukarka fiskalna?
Jak podaje definicja, drukarka fiskalna jest urządzeniem rejestrującym przychody pochodzące ze sprzedaży detalicznej. Nie jest to jednak sprzęt działający samodzielnie, gdyż jej zadaniem jest wyłącznie rejestracja oraz wydruk paragonów (stąd tez nazwa drukarka), dlatego też nie może zastąpić autonomicznej kasy fiskalnej. Jeśli chcemy korzystać z drukarki fiskalnej, musimy podłączyć ją do komputera, który będzie nią sterował za pomocą systemu sprzedaży. Jednym z najpopularniejszych systemów sprzedaży jest system typu POS/EPOS.
Ciekawe rozwiązanie stanowi drukarka fiskalna online (https://mojafiskalna.pl/drukarki-fiskalne), gdyż posiada ona funkcję pozwalającą na automatyczne przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas, które podlega pod Ministerstwo Finansów. Wśród danych, które są bezpośrednio przekazywane, można wyróżnić raporty dobowe, paragony fiskalne, a także dokumenty niefiskalne.
Kiedy trzeba mieć kasę fiskalną?
Według polskiego prawa, wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, a obroty na ich rzecz przekroczą 20 000 zł, muszą posiadać kasę fiskalną. Trzeba zaznaczyć, że do tego limitu nie wliczają się czynności związane ze sprzedażą nieruchomości, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Wobec tego aktualnie zwolnieni z obowiązku posiadania kas są podatnicy, którzy:
– prowadzą czynności notarialne,
– oferują usługi telekomunikacyjne,
– świadczą usługi ubezpieczeniowe i finansowe,
– świadczą usługi w ramach obsługi rynku nieruchomości, przy czym musi to być udokumentowane fakturą,
– prowadzą sprzedaż wysyłkową, pod warunkiem, że dostawa odbywa się za pośrednictwem kuriera lub poczty.
Drukarka fiskalna czy kasa – co wybrać?
Różnica pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną jest w zasadzie niewielka i sprowadza się w głównej mierze do sposobu działania tych urządzeń, który jednak nie ma znaczącego wpływu na ich użytkowanie. Trzeba pamiętać przy tym, że autonomiczna kasa posiada pamięć, w której zapisana jest baza towarów (w przypadku sklepów), natomiast drukarka jest wyposażona w pamięć, która umożliwia działanie algorytmu weryfikującego zmiany stawek podatku przypisanych do nazw towarów (lub usług). Zakup drukarki fiskalnej wiąże się z większym kosztem, gdyż nie tylko samo urządzenie jest droższe, ale trzeba do niego dokupić również specjalne oprogramowanie. Z drugiej jednak strony, kasa fiskalna nie daje możliwości m.in. przeglądu stanu magazynu, czy też wprowadzania rabatów, a drukarka tak. Ponadto drukarka fiskalna daje możliwość szybkiego księgowania wykonanych operacji. Jeśli chodzi o wystawiany paragon, to zarówno w przypadku drukarki, jak i autonomicznej kasy fiskalny, jest on dokładnie taki sam.