Specjalne klawiatury dla osób leworęcznych różnią się od zwykłych jedynie ustawieniem części numerycznej. Strzałki i cyfry umieszczone są po lewej stronie, dzięki czemu prawa dłoń zyskuje łatwiejszy dostęp do klawiszy z literami, a lewa może swobodnie operować myszką. Klawiatury zaprojektowane w taki sposób mogą być przydatne zwłaszcza dla leworęcznych miłośników gier akcji, którzy oczekują pełnej wygody i skuteczności podczas wielogodzinnego grania. Niestety, producenci sprzętu komputerowego traktują kwestię komfortu „mańkutów” bardzo po macoszemu. Klawiatura dla leworęcznych to produkt praktycznie niedostępny w sklepach stacjonarnych i dość drogi w sprzedaży wysyłkowej. Ale czy naprawdę jej potrzebujesz?

Klawiatury dla leworęcznych graczy – dlaczego warto?

Wyjątkową cechą tego typu klawiatur jest umieszczenie bloku numerycznego z lewej strony. Jakie to ma znaczenie dla leworęcznego gracza? Otóż tym sposobem klawisze WSAD (służące do poruszania postacią) znajdują się bliżej prawej strony, co niweluje efekt zmęczenia przy intensywnym graniu. Korzystając ze zwykłej klawiatury, „mańkut” często przyjmuje bowiem skręconą postawę ciała z uwagi na konieczność obsługiwania WSAD-u prawą ręką. Oprócz niewygodnej pozycji, gracz musi znosić ból nadgarstka spowodowany nieprawidłowym ustawieniem dłoni i dziwacznym wygięciem palców. Klawiatura dla leworęcznych będzie przydatna także dla tych graczy, którzy zamiast sekwencji WSAD używają strzałek do wykonywania najważniejszych funkcji w grze. Ustawienie bloku numerycznego z lewej strony zapewnia również lepszą ergonomię podczas korzystania z myszki lewą dłonią.

Co zamiast klawiatury dla leworęcznych?

Klawiatury przyjazne osobom leworęcznym są trudno dostępne i kosztowne, toteż zaawansowani gracze radzą sobie w inny sposób. Niektórzy wyćwiczyli biegłość w posługiwaniu się prawą dłonią podczas grania i do pełnej efektywności nie potrzebują ani wyprofilowanej myszy gamingowej, ani specjalnej klawiatury.

Inni przed rozpoczęciem rozgrywki wypróbowują różne opcje programowania klawiszy, aby wybrać najwygodniejsze dla siebie ustawienie. Przykładowo, zamiast sekwencji WSAD możesz sterować postacią za pomocą przycisków Enter, Shift, CTRL i „/” ustawiając rękę pod kątem – takie ustawienie może wydawać się dziwne, ale ponoć do wszystkiego można się przyzwyczaić. Inną alternatywą dla WSADU jest np. IJKL lub OKL ze średnikiem.

Jeśli klawiatura dla leworęcznych to dla Ciebie zbyt duży wydatek, alternatywnym rozwiązaniem będzie zakup zwykłej klawiatury z osobnym numpadem, który możesz umieścić z lewej strony.

Natomiast jeśli wirtualna rzeczywistość to Twoje drugie środowisko, warto zainwestować w keypad w postaci małej klawiatury (nie kontrolera jak w konsolach). To kompaktowe urządzenie zapewni Ci superwygodny dostęp do najważniejszych przycisków używanych podczas grania, niezależnie od tego, którą ręką posługujesz się na co dzień. Klawiaturę – gamepada kupisz już za 60-70 zł, podczas gdy specjalna klawiatura dla leworęcznych może kosztować nawet 500 zł.

[Głosów:22    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here