Zestaw car audio bez solidnego subwoofera? To nie do pomyślenia! Jeżeli konstruujesz własny zestaw i szukasz odpowiedniego generatora niskich częstotliwości, do wyboru masz głośniki o średnicy od 6,5” aż do 15”. W który rozmiar warto celować? Czy zawsze najlepiej wybrać jak największy głośnik do subwoofera? A może wręcz przeciwnie?

Wielkość głośników do subwoofera a brzmienie

Spójrzmy najpierw na mniejsze głośniki. Największą zaletą rozmiarów 6,5-8” jest szybka i dynamiczna praca. Jednocześnie bas z takim głośnikiem nie będzie tak dobrze słyszalny, jak przy większych rozmiarach. Oczywiście wciąż uzyskamy potężną dawkę niskich tonów, ale małe głośniki nie są dobrym wyborem dla osób, które szukają basu grzmiącego niczym burza stulecia. Świetnie natomiast niewielkie głośniki do subwoofera sprawdzą się w przypadku dynamicznych utworów. Polecane są więc m.in. dla fanów rocka i popu, a także gatunków muzyki elektronicznej z szybko pracującym basem, np. drum and bass.

Średnie głośniki do subwoofera, czyli te o rozmiarze 10-12” to wybór najbardziej uniwersalny. To głośniki, które dobrze zagrają praktycznie w każdym gatunku muzycznym. Jeśli składasz zestaw pod konkretny rodzaj muzyki, lepszym wyborem mogą okazać się inne wymiary, niemniej, głośniki 10-12” polecamy wszystkim szukającym uniwersalnego rozwiązania. Od dobrych głośników tej wielkości możesz oczekiwać mocnego, dobrze zbalansowanego basu, który zabrzmi świetnie w utworach rockowych, popowych, jazzowych, a także w wielu odmianach rapu.

Największe głośniki z kolei najlepiej sprawdzają się w generowaniu najniższych tonów. To właśnie one są w stanie wydawać z siebie ogromne ilości tak niskich pomruków, że ludzkie ucho nie jest w stanie ich wychwycić (wibracje za to można poczuć całym ciałem). Głośniki do subwoofera 15-18” są w stanie wygenerować też ogromne ciśnienie, dzięki wyjątkowo obszernym membranom. Takie modele sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potężny niski bas ma szczególnie duże znaczenie, a szybkość pracy głośnika nie jest priorytetem. To oznacza, że warto sięgnąć po największe rozmiary podczas konstruowania kompletu audio pod dubstep, hip-hop, rap i wiele gatunków muzyki elektronicznej. Minusem dużych głośników jest wspomniana niewysoka prędkość pracy. Nie sprawdzą się one najlepiej w utworach o dynamicznym, szybko pracującym basie, takim jak w country czy rocku.

Podsumowanie

Wielkość głośnika ma bardzo duże znaczenie dla charakterystyki brzmienia. Im większa powierzchnia membrany tym niżej głośnik jest w stanie zejść – 6,5” nie zagra tak niskich częstotliwości, jak 18” czy 15” cali. Nie oznacza to jednak, że głośnik do subwoofera zawsze powinien być jak największy. Mniejsza powierzchnia pozwala na bardziej precyzyjną i szybszą pracę. W wielu gatunkach muzycznych wobec tego lepiej sprawdzi się np. zestaw dwóch głośników 10” niż jeden 18”. W ten sposób uzyskasz podobną powierzchnię membran, jednocześnie gwarantując odpowiednią dynamikę brzmienia.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here