Nie każdy ma na biurku dość miejsca, by postawić obszerne kolumny. Czasem więc priorytetem w kupowaniu sprzętu audio jest rozmiar urządzeń. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy kupujesz małe głośniki do komputera?

Małe głośniki: zestaw 2.0 czy 2.1?

W nazwach zestawów lub ich specyfikacji często znajdziesz oznaczenia 2.0 lub 2.1. Cyfry te odnoszą się do typu głośników:

  • 0 to zestaw składający się z dwóch podobnych głośników, tj. dwóch kolumn
  • 1 oznacza komplet dwóch kolumn i subwoofera, czyli głośnika niskotonowego

W wariancie 2.0 możliwe są różne scenariusze. Jeżeli chcesz kupić naprawdę małe głośniki, które zmieszczą się nawet na wąskiej półce lub mocno zastawionym biurku, powinieneś postawić właśnie na 2.0. Decydując się na taką opcję możesz kupić bardzo tanie kolumienki generujące głównie średnie i wysokie tony, nadające się do prowadzenia rozmów i ewentualnie oglądania filmów – jakość dźwięku będzie podobna jak na laptopie. Jeśli jednak szukasz czegoś odpowiedniego do słuchania muzyki, postaw na małe głośniki, które potrafią generować również niskie tony. Są one dostępne już w cenie 100-200 zł.

Jak sprawdzić, które głośniki wydobywają z siebie basy? Spójrz na zakres częstotliwości. Producenci lubią nieco przekłamywać parametry, jednak gdy specyfikacja mówi, że głośnik generuje dźwięki już od 55-60 Hz, to znaczy, że basowe instrumenty będą dobrze słyszalne, podobnie jak np. niskie dźwięki wybuchów w grach.

Natomiast gdy bas jest dla Ciebie szczególnie ważny, to w obszarze małych głośników najlepiej sprawdzą się zestawy 2.1. Wówczas niewielkie kolumny są uzupełnione głośnikiem niskotonowym, generującym potężne niskie tony, których głośność można osobno regulować. Taki zestaw nie zajmie wiele miejsca na biurku, choć przyda się trochę przestrzeni na podłodze pod blatem, by postawić subwoofer.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując małe głośniki?

Podczas wybierania sprzętu audio powinieneś zwrócić uwagę również na kilka innych parametrów:

Rodzaj materiału – lepiej zagrają głośniki wykonane z drewna lub przynajmniej płyty MDF niż modele plastikowe

Sprawdź różne marki – poza znanymi wśród użytkowników komputerów producentami takimi, jak Creative czy Logitech, istnieją również producenci tacy, jak Microlab, skupiający się głównie na sprzęcie audio.

Sposób podłączenia głośników – najpopularniejszy jest sprzęt audio wykorzystujący złącze mini-jack, jednak wiele osób chętnie sięga także po małe głośniki bluetooth. Te ostatnie są szczególnie przydatne, gdy zależy Ci na niezależności sprzętu audio od długości kabla. Osoby, którym nie zależy na wyraźnym stereo mogą postawić też na pojedyncze przenośne głośniczki bluetooth.

Na koniec dodajmy, że przed zakupem sprzętu zawsze warto głośniki przetestować, np. w najbliższym salonie komputerowym. Wprawdzie dźwięk w takiej przestrzeni rozchodzi się zupełnie inaczej niż w domu, jednak wciąż jest to najlepszy sposób, by sprawdzić, czy dany zestaw generuje pożądany bas oraz czy jakość dźwięku jest wystarczająco wysoka.

[Głosów:6    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here