Nawet jeśli nie należysz do „telemaniaków”, mały telewizor na baterie to przydatny gadżet, który warto mieć w swojej elektronicznej kolekcji. Takie urządzenie sprawdzi się podczas rodzinnej podróży samochodem, gdy dzieci siedzące z tyłu zaczną marudzić już w połowie trasy. Mobilny telewizor przyda się także na kempingu, w domku letniskowym czy na letnim obozowisku – kto powiedział, że wakacyjny wypoczynek musi oznaczać ucieczkę od technologii? Jeśli i Ty potrzebujesz takiego sprzętu, pomożemy Ci wybrać najlepszy model. Jakie funkcje i parametry będą ważne przy zakupie przenośnego telewizora?

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Wśród modeli dostępnych na polskim rynku możesz znaleźć telewizory na baterie o przekątnej ekranu wynoszącej 7, 9, 10, 10.1, 11, 12 oraz 13.3 cala. To dużo, czy mało? Weź do ręki swój smartfon i sprawdź, ile cali ma jego wyświetlacz. Nie ma sensu inwestować w telewizorek, który ma mniejszy ekran niż Twój telefon. Jednak z drugiej strony duży monitor pogarsza mobilność urządzenia, a przecież telewizory turystyczne przydają się głównie na wyjeździe.

Oprócz przekątnej weź pod uwagę również piksele. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości obrazu, szukaj modeli o rozdzielczości 1024×600 pikseli. Słabsze telewizory przenośne osiągają parametry 480×234 pikseli przy 7 calach lub 800×460 pikseli przy 11 calach, więc trzeba na to uważać.

Odbiór kanałów telewizyjnych

Telewizor turystyczny powinien zachować swoją nadrzędną cechę, tj. mobilność. Jeśli musisz podłączyć do niego przenośny tuner albo odtwarzacz, oglądanie telewizji w samochodzie czy pod namiotem będzie mało komfortowe lub wręcz niewykonalne. Szukaj zatem modeli z wbudowaną anteną telewizji naziemnej (DVB-T, DVB-T2). Dzięki tej funkcji, telewizor na baterie można potraktować również jako tuner  do odbierania kanałów z telewizora normalnych rozmiarów (np. w przyczepie kempingowej lub domku na działce). Zwróć przy tym uwagę, czy wybrany model jest wyposażony w slot HDMI umożliwiający połączenie z innym urządzeniem.

Jeśli chcesz odbierać kanały telewizji cyfrowej, kup model wyposażony w złącze CI+ współpracujące z kartami dostępu. W telewizorku nie powinno zabraknąć również wejścia USB, dzięki któremu urządzenie odtworzy filmy i inne pliki multimedialne nagrane na pendrive.

Telewizor na baterie – na co jeszcze zwracać uwagę?

Nowoczesne telewizory przenośne można ładować poprzez zapalniczkę samochodową. Niemniej, aby urządzenie spełniało swoją funkcję pod namiotem czy w trakcie podróży pociągiem, sprawdź żywotności baterii. Standardowe modele są wyposażone w akumulator 1500 mAh, w lepszych pojemność baterii jest dwa razy większa, co zapewnia aż 5 godzin oglądania telewizji bez ładowania.

Telewizory samochodowe z wyższej półki cenowej powinny oferować również dodatkowe korzyści, takie jak: możliwość nagrywania programów, obsługa napisów w różnych formatach, wejście jack na słuchawki, pilot. Aby móc oglądać telewizję w kilka osób jednocześnie, przyda Ci się model z obrotowym ekranem zapewniającym szeroki kąt patrzenia.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here