Wprowadzanie nowego produktu na rynek wiąże się z dużymi kosztami. Stąd też coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykonywanie symulacji za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Rozwiązanie to pozwala na wdrażanie zmian już w fazie projektowej, co umożliwia znaczne oszczędności.
Do najpopularniejszych narzędzi wspomagających obliczenia inżynierskie należy system ANSYS – jego dystrybucją na rynek polski zajmuje się mesco.com.pl. Oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie symulacji komputerowych za pomocą elementów skończonych. Warto wspomnieć, że do dyspozycji przedsiębiorców są także inne technologie bazujące na metodach numerycznych, m.in. Rocky DEM, ParticleWorks, LSTC LS-DYNA.
Jak działa oprogramowanie ANSYS?
Zastosowanie oprogramowania pozwala na budowanie przewagi biznesowej. ANSYS dostarcza narzędzi niezbędnych do pracy nad modelem. System składa się z wielu modułów, co umożliwia przeprowadzanie symulacji sprzężonych. Technologię wykorzystuje się m.in. do analizy przepływów, a także badania zjawisk optycznych, mechanicznych lub elektromagnetycznych. Rozwiązanie jest również stosowanie w działach konstruktorskich. Za jego pomocą można uprościć lub naprawić geometrię.
Do najczęstszych celów symulacji zaliczają się:
– optymalizacja parametrów,
– wspomaganie rozwoju produktu,
– przeprowadzenie testów niszczących,
– sprawdzanie zgodności z normami,
– ocena awaryjności.
Dlaczego warto zdecydować się na symulacje komputerowe?
Zastosowanie oprogramowania numerycznego przekłada się na realne korzyści biznesowe. Co można zyskać? Poniżej lista argumentów przemawiających za inwestycją w narzędzie do symulacji komputerowych:
-
Wsparcie w podejmowaniu kluczowych decyzji
Wprowadzanie nowych rozwiązań na rynek to duża odpowiedzialność. Platforma ANSYS dostarcza szczegółowych informacji na temat cech produktu (na długo przed rozpoczęciem jego produkcji). Dzięki oprogramowaniu można sprawdzić m.in. czy założenia projektowe są zgodne z nowymi normami lub czy konstrukcja mogłaby być lżejsza o 10%. Dane te stanowią wsparcie przy podejmowaniu decyzji dotyczących ostatecznego kształtu wyrobu.
-
Zmniejszenie kosztów operacyjnych
Oprogramowanie ANSYS pozwala na sprawdzenie wielu kluczowych parametrów już na wstępnym etapie, dzięki czemu konstruktorzy są w stanie przewidzieć, jak zachowa się produkt w trakcie eksploatacji. Testowanie artykułów na końcu cyklu produkcyjnego wiąże się z koniecznością angażowania większych zasobów materialnych i personalnych.
-
Zminimalizowanie usterek
Narzędzia wspomagające obliczenia inżynierskie pozwalają m.in. na: optymalizację parametrów produktów. Za pomocą oprogramowania przeprowadza się też symulacje typu „what if” dające odpowiedzi na wiele pytań dotyczących użytych technologii i materiałów. Zastosowanie platformy zmniejsza więc prawdopodobieństwo wystąpienia usterek w trakcie użytkowania produktu przez klientów i odciąża dział serwisowy.
-
Terminowe wejście produktu na rynek
Wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania skraca czas związany z wprowadzeniem nowego asortymentu do sprzedaży. Dzieje się tak dzięki wyeliminowaniu możliwych przyczyn awarii, a także dopracowaniu technologii produkcji w trakcie wykonywania projektu. To pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych korekt w fazie wykonawczej.
Inwestycja w oprogramowanie do obliczeń numerycznych to dobry wybór!
Z danych opublikowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny [1] wynika, że coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega znaczenie narzędzi wspomagających pracę działów badawczo-rozwojowych. Z roku na rok widać także znaczny wzrost zatrudnienia w sektorze B+R– w latach 2015-2017 wyniósł on 31,9%. Wskaźniki te dobitnie pokazują, że inwestycje w oprogramowanie do obliczeń inżynierskich to obecnie konieczność.
Źródło:
- Raport „Polskie B+R. Dostępne narzędzia wsparcia i nowe możliwości, PiE, 2019.