Jesteś niepoprawnym fanem muzyki i nie rozstajesz się z ulubionymi kawałkami nawet podczas brania kąpieli? W takim razie powinieneś sięgnąć po specjalne nagłośnienie, dzięki któremu nawet w łazience poczujesz się jak na sali koncertowej. Urządzenia przystosowane do pracy w pomieszczeniach wilgotnych produkuje m.in. Monacor, Ferguson, Earson, Visaton, MB Quart czy Sonelco. Głośniki łazienkowe przetrwają w ekstremalnych warunkach i zapewnią Ci doskonałą czystość dźwięku na długi czas.
Sprzęt audio w łazience musi być wodoodporny
Odporność na wilgoć i wysoką temperaturę to podstawowy wymóg, który musi spełniać sprzęt nagłaśniający instalowany w łazience. Bardzo ważne jest, aby elementy urządzenia (membrana, maskownica, kosz) zostały wykonane z materiałów nieulegających korozji przy kontakcie z wodą, tj. aluminium lub tworzyw sztucznych.
Głośniki do łazienki powinny wyróżniać się również szczelnym układem magnetycznym oraz zabezpieczeniem antykorozyjnym na wyprowadzeniach cewki. Wysokiej jakości sprzęt wodoodporny sprawdzi się również w wyjątkowo trudnych warunkach – bez obaw możesz go zainstalować w saunie, przy basenie i na tarasie, a nawet… na jachcie.
Jeśli nie zamierzasz słuchać muzyki przy każdej kąpieli, a jedynie okazjonalnie, wystarczą Ci zwykłe głośniki bezprzewodowe. Jednak przy regularnym stosowaniu elementy metalowe mogą rdzewieć, co zdecydowanie przyspieszy zużycie sprzętu.
Głośniki łazienkowe do zabudowy i bezprzewodowe
Przenośne głośniki możesz połączyć np. ze smartfonem, tabletem lub odtwarzaczem MP3 poprzez moduł Bluetooth. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie i niekłopotliwe, gdyż nie musisz robić remontu łazienki w celu ukrycia kabli. Bezprzewodowe głośniki łazienkowe często są wyposażone w przyssawki, dzięki czemu łatwo zamontujesz je w kabinie natryskowej czy pokrytej płytkami ścianie.
Jeśli dopiero urządzasz mieszkanie albo planujesz remont, warto rozważyć głośniki do zabudowy. Możesz je zainstalować w suficie podwieszanym, aby w ten sposób stworzyć trwały i estetyczny system nagłaśniający. Zwróć uwagę, że głośniki łazienkowe zwykle przyjmują dość niewielkie rozmiary i dyskretne kształty, toteż będą pasować zarówno do typowej łazienki w bloku, jak i ekskluzywnego salonu kąpielowego.
Niestandardowe głośniki łazienkowe
Jesteś fanem technologicznych „bajerów”? W takim razie mogą Cię zainteresować systemy audio wmontowane w panele prysznicowe i wanny z hydromasażem. Niestety, porządny sprzęt radiofoniczny, zapewniający czysty i mocny dźwięk, kosztuje krocie – a tym samym podnosi cenę sanitariatu. Z kolei głośniki zainstalowane w taniej kabinie (lub wannie) trzeszczą, grają bardzo cicho i szybko się psują.
Na rynku znajdziesz również głośniki łazienkowe ukryte w słuchawkach prysznicowych i deszczownicach. Takich hybrydowych rozwiązań szukaj u producentów sanitariatów i armatury, np. Rea, Hansgrohe. Ciekawie prezentują się także głośniki marki Grohe przystosowane do zawieszenia na drążku prysznicowym, które przetrwają kontakt z wodą pod ciśnieniem i upadek z ok. 1,3 metra.