Samodzielny montaż instalacji elektrycznej w domu

Montażem instalacji elektrycznej w każdym domu powinien zająć się fachowiec posiadający odpowiednie uprawnienia. Wiele osób chcąc oszczędzić, postanawia jednak wykonać część prac we własnym zakresie. Elektryk ma wtedy ułatwione zadanie polegające na podłączeniu przewodów w taki sposób, by wszystko działało zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak przeprowadza się montaż instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu?

Jakie materiały będą nam potrzebne?

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest odwiedzenie dobrego sklepu elektrycznego. Co prawda w popularnych sieciach budowlanych dostępne są akcesoria elektryczne w postaci kabli czy puszek, ale są one tam potwornie drogie. Warto wiec odwiedzić dobry sklep elektryczny w okolicy lub zdecydować się na zakupy online, by oszczędzić na drogich materiałach.

Chcąc zrobić szybkie zakupy w renomowanym sklepie, warto wybrać np. https://sklep.elektrospark.pl/. To idealne miejsce nie tylko dla elektryków, ale także amatorów. Kupimy tu wszystko, co potrzebne do prac, czyli:

  • przewody,
  • puszki,
  • gniazdka
  • włączniki,
  • akcesoria elektryczne.

Jak przeprowadza się montaż instalacji elektrycznej?

Pierwszym krokiem jest wykonanie w ścianach specjalnych otworów (tzw. bruzd), w których umieszczane będą przewody. W przypadku nowych domów możliwy jest również montaż płaskich kabli na ścianach. Zostaną one w późniejszym etapie przykryte tynkiem. Bardzo ważne jest dobre osadzenie puszek będących miejscem połączenia kabli i montażu gniazdek i łączników.

Do tego celu przydadzą się akcesoria w postaci wkrętarki lub mocniejszej wiertarki wyposażonych w odpowiednią otwornicę. Puszki mocuje się w ścianach za pomocą gipsu budowlanego. Pamiętajmy, że samodzielne prace przy elektryce nie powinny obejmować łączenia kabli i instalacji skrzynki rozdzielczej. Do takich prac wykorzystać możemy elektryka z uprawnieniami. Rozprowadzenie kabli czy tworzenie bruzd to stosunkowo proste zajęcia, z którym poradzi sobie nawet kompletny amator.

Takie samodzielne przygotowanie niektórych elementów może mocno obniżyć koszt wykonania całej instalacji w domu.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here