komputer

Jeśli Twój PC ma już swoje lata i po prostu nie radzi sobie z wymaganiami obecnych przeglądarek i programów, możesz chcieć coś w nim wymienić. Obecnie już nawet sama przeglądarka Google Chrome, znana ze swojej zasobożerności, jest trudna do „uciągnięcia” przez starsze sprzęty, nie mówiąc już o innych narzędziach czy aplikacjach.

Z drugiej strony, dla wielu osób wymiana takich komponentów, jak karta graficzna czy procesor, może być po prostu za droga. Z tego względu można często spotkać się z pytaniem: co wymienić, żeby niewielkim kosztem zwiększyć wydajność komputera? Na szczęście jest kilka takich elementów. Dokładnie omówimy je poniżej. Zapraszamy!

Pamięć RAM

Pamięć RAM jest niezbędna do prawidłowego działania systemu, ale też wszelkich otwartych w danej chwili aplikacji i programów. Jeśli będzie jej za mało, system może po prostu zacinać się i nie dawać sobie rady z obciążeniem. Dlatego też pamięć RAM jest jednym z pierwszych komponentów, które warto wymienić, jeśli chcemy zwiększyć wydajność sprzętu.

Możemy dołożyć kolejną kość RAM do obecnie posiadanej (lub posiadanych) bądź wyjąć posiadaną i podmienić ją na inną. Warto wskazać, że liczy się nie tylko pojemność pamięci RAM (obecnie warto celować w co najmniej 4GB, a najlepiej 8GB lub więcej), ale także jej typ, czyli na przykład czy jest to pamięć DDR3, czy DDR4.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na rzetelnych portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Zdecydowanie warto zastanowić się nad zwiększeniem lub wymianą pamięci RAM, jeśli mamy jej mniej niż 4GB lub jest to pamięć starszej generacji. Nawet szybka pamięć RAM nie jest obecnie bardzo droga – już za między 100 a 200 złotych powinniśmy być w stanie zakupić kość 8GB DDR4.

Dysk

Dysk również jest relatywnie tanim komponentem, który ma duży wpływ na ogólną wydajność komputera. Między innymi na to, jak szybko wczytują się programy czy też kolejne etapy i mapy w grach. Warto zastanowić się nad wymianą dysku przede wszystkim w sytuacji, kiedy używamy dysku HDD jako dysku systemowego.

Więcej na temat różnic i podobieństw między poszczególnymi typami dysków można przeczytać na portalu Tech Polska. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy wykorzystać stary dysk HDD jako magazyn na zdjęcia, muzykę i filmy, natomiast jako dysk, na którym znajdzie się system operacyjny wykorzystać szybki dysk SSD. Wydajny dysk SSD M.2 PCIe NVMe to obecnie również koszt w okolicach nieco ponad sto złotych, więc nie jest to duży wydatek, a system powinien „wstawać” odczuwalnie szybciej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here