Jaki serwer www wybrać?

Wybór odpowiedniego serwera www ma kluczowe znaczenie dla stabilnego i bezproblemowego działania witryny internetowej lub usługi online. Jaki serwer będzie jednak odpowiedni do działań biznesowych w Internecie?

Serwer jest w zasadzie podstawowym urządzeniem, jeśli myśli się o działalności w Internecie. Dotyczy to zarówno funkcjonowania małych stron www w formie wizytówki, jak i rozbudowanych witryn internetowych, a także aplikacji webowych i usług online. Przy czym warto pamiętać, że nie zawsze firma musi wyposażać się we własne serwery www. Można je bez problemu wynająć od firmy dostarczającej usługi internetowe (np. Domeny.pl).

Po co w ogóle serwer www?

Najprościej można by odpowiedzieć na powyższe pytanie w następujący sposób: bez serwera nie będzie możliwe świadczenie żadnych usług online, a także uruchomienie własnej witryny internetowej. To w zasadzie jest jasne. Problem pojawia się tak naprawdę wtedy, gdy trzeba określić, jakiego serwera www dana firma potrzebuje. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, do czego serwer www ma być wykorzystywany i jak bardzo powinien być zaawansowany. Inny będzie odpowiedni dla małej strony www, a inny – dla rozbudowanego serwisu internetowego, który ma ogromną ilość użytkowników. Nie można zapomnieć także, że serwer www może być wykorzystywany także do uruchomienia kont poczty e-mail czy wielu różnych usług online.

Serwer www czy hosting?

Dobranie odpowiedniego serwera www ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania projektu internetowego. Dziś na rynku jest naprawdę bardzo wiele możliwości. Największe firmy, które dysponują odpowiednimi środkami i infrastrukturą, mogą zaopatrzyć się we własne serwery i zatrudnić ludzi do ich obsługi. Jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu wynajęcie serwera www u dostawcy usług internetowych, który dysponuje odpowiednim Data Center. Wtedy w zasadzie nie trzeba już martwić się o zapewnienie serwerowi odpowiednich warunków pracy i technicznej obsługi.

Kolejna kwestia to pytanie, czy od razu firma powinna zdecydować się na serwer dedykowany. Jeśli oczywiście zależy jej na niezależności, najwyższych parametrach i na uruchomieniu wymagającego, dużego projektu internetowego, to dedykowany serwer będzie wręcz koniecznością. W przypadku małych witryn czy stron firmowych wystarcza przeważnie hosting współdzielony (tutaj trzeba dobrać odpowiedni pakiet). Dla bardziej zaawansowanych projektów odpowiedni może być natomiast serwer VPS (rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym).

Odpowiednio dobrany serwer www to podstawa, aby projekt internetowy działał płynnie i bezproblemowo. Dlatego nie można podejmować takiej decyzji szybko, bez właściwej analizy potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here