Używane części komputerowe

Jeśli twój laptop odmawia ci posłuszeństwa, najwyraźniej “coś poszło nie tak”. Działania maszyn i różnych sprzętów rządzą się tymi samymi prawami co organizm człowieka – składają się z poszczególnych części, dzięki którym całość może sprawnie i bezpiecznie działać. Jeśli jakaś część ulegnie osłabieniu czy zepsuciu, ucierpi na tym reszta. To logiczne i zrozumiałe. Wszelkie uszkodzenia, zarówno ciała jak i komputera, wiążą się z dodatkowymi kosztami. Czasami decydujemy się na wymianę całego sprzętu, choć sytuacja wcale nas do tego nie zmusza. Wystarczyłoby wymienić tylko jedną rzecz, korzystając z używanych już przez kogoś narzędzi, wystawionych aktualnie na sprzedaż. Dlaczego warto podejść do tematu w ten sposób? I co tak naprawdę można wymienić w komputerze?

UŻYWANE CZĘŚCI – CO MOGĘ WYMIENIĆ? I DLACZEGO?

Niebywałą zaletą kupowania części z tak zwanej drugiej ręki jest oczywiście ich cena. Mimo wystarczającej, a często i bardzo dobrej jakości tych rzeczy, używane części komputerowe są po prostu tańsze! Komputery to bardzo złożone maszyny, ale rozbiórka na “czynniki pierwsze” umożliwia wymianę zepsutych składników i przywrócenie komputerowi najlepszego stanu. Trudno powiedzieć, które z nich są najważniejsze, bo dla dobrze działającego organizmu, wartość każdego członka jest tak samo istotna. Możemy jednak wyróżnić te części, których pod kategorią “używane” wyszukuje się najczęściej. To też okazja do przypomnienia sobie i zwrócenia uwagi na ich najważniejsze cechy. Niektóre z nich mogą być wydatkiem zaledwie kilkudziesięciu złotych, a różnicy pomiędzy używaną a ewentualną nową częścią, nie odczujemy.

  • Karty graficzne – Używane karty graficzne nie tracą na swojej wydajności. Przy wyborze trzeba naturalnie zwrócić uwagę na przeznaczenie komputera – do czego go używamy? Zupełnie inna karta graficzna będzie potrzebna fanom gier, zupełnie inna pracownikom różnych przedsiębiorstw (wykorzystujących komputer np. wyłącznie do pracy z Excelem). Otrzymanie potrzebnej karty graficznej spośród tych używanych, nie powinno stanowić problemu, bo rynek cały czas zalewa klientów elektronicznymi produktami.
  • Pamięć RAM –  Jej największą zaletą jest oczywiście prędkość. Dobra karta graficzna czy niezwykle szybko działający procesor to za mało dla ogólnego, szybkiego działania komputera. Jej uszkodzenie i plan wymiany także wymusza rozsądne przemyślenie tego, czego i do jakich warunków potrzebuję.
  • Płyty główne – Czyli ogromne bogactwo! Płyta główna zawiera m.in. pamięć operacyjną i procesory. Niektóre z jej części można wymienić w serwisie komputerowym, jednak zdarza się, że w wyniku uszkodzenia całego układu, nie można poratować poszczególnych części. Zakup używanej płyty głównej to krótsza gwarancja, choć nie oznacza to, że jej jakość spadnie. Najważniejsze – poprosić o dokumentację historii płyty. Dzięki temu zorientujemy się w jakim jest stanie i czego możemy się spodziewać.
  • Dyski twarde – Tak naprawdę w każdym przypadku warto przestudiować zadania i cele posiadania komputera. Również w tym! Dyski twarde to tak zwana pamięć masowa, dostępna pojemność zaczyna się na 5 MB (choć nie ukrywajmy, mało kto z tego dzisiaj skorzysta), a kończy na 16 TB.
  • Radiatory – wszyscy wiemy, że działający komputer to zbierające się ciepło. Radiatory pomagają w odprowadzeniu go “na zewnątrz”. Zainwestowanie w radiatory ma sens, jeśli zależy nam na bezpiecznej pracy i nie lubimy niespodzianek w postaci nagle spalającej się maszyny. A to chyba cecha wspólna wszystkim użytkownikom, prawda?
  • Wentylatory – Odpowiedzialne za ochłodzenia, dbają o radiatory i tak jak wyżej – zapewniają sensowne, bezpieczne i długie korzystanie z komputera, bez ryzyka przegrzania.

tanie komputery

GDZIE SZUKAĆ UŻYWANYCH CZĘŚCI KOMPUTEROWYCH?

Używane części komputerowe są dostępne w wielu miejscach. Najłatwiej skorzystać z Internetu i portali z ogłoszeniami. To oszczędność czasu i szerokie spektrum możliwości – za pomocą szybkich kliknięć możesz przejrzeć wiele części, skontaktować się z ogłoszeniodawcą (zazwyczaj właścicielem sprzętu) i po prostu kupić. Sam decydujesz o przesyłce lub osobistym odbiorze, w zależności od lokalizacji. Zakupy przez Internet mają niewątpliwie ten plus, że nawet jeżeli dana część komputera znajduje się setki kilometrów od ciebie, jest w zasięgu twojego wzroku i portfela. Już po dwóch dniach może także (i co najważniejsze!) zasilić i usprawnić działanie twojego komputera. Świetnie sprawdzą się w tej sytuacji popularne portale typu olx.pl, serwis aukcyjny allegro.pl czy różnego rodzaju grupy na Facebooku zajmujące się  transakcją handlową, sprecyzowane do np. wyłącznie wymiany rzeczy technologicznych/elektronicznych. Jeśli jesteś sympatykiem tradycyjnych rozwiązań i dokładnego obejrzenia sprzętu przed zakupem, rozejrzyj się w swojej okolicy. Niewykluczone, że masz pod nosem komis z używanymi rzeczami, w którym trafisz na potrzebne części i jednocześnie fachową obsługę. Nie da się jednak ukryć, że szansa na znalezienie takich rzeczy w miejscach stacjonarnych maleje. A Internet, choć w powszechnej świadomości ciągle jeszcze kojarzy się z oszustwami i pomyłkami, stanowi tak naprawdę silne medium, w którym można dokonać profesjonalnych i uczciwych zakupów. Często znacząco obcinając koszty!

Używane części komputerowe to dobre rozwiązanie nie tylko dla oszczędnych. Przydaje się również specjalistom, którzy śledząc dynamiczne zmiany w świecie technologii, korzystają z używanych rzeczy na własny użytek – np. badawczy. Zakup używanych części ma też często charakter tymczasowy i pozwala spokojnie przygotować się do nowej inwestycji. Czas, rozeznanie, wiedza i świadome podejście do wymiany sprzętu, to najważniejsze składowego procesu zakupowego. Internet jest tu niewątpliwie najlepszym sprzymierzeńcem!

Używane komputery to często oszczędność wydatków dla małego biznesu. Sprawdź więcej na ten temat tutaj.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here