przemysł

Automatyzacja produkcji stała się w ostatnich czasach bardzo popularnym i pożądanym zjawiskiem. Nic dziwnego, ponieważ pociąga za sobą cały szereg korzyści, zarówno dla samego właściciela przedsiębiorstwa, jak i dla docelowego odbiorcy. Poznaj bliżej jej cechy i wprowadź ją we własnej firmie.

Na czym polega automatyzacja przemysłu?

Nowoczesny przemysł wykorzystywać powinien pełen zakres możliwości, jakie daje mu rozwój technologii, robotyzacji oraz sieci IT. Automatyzacja polega na wykorzystaniu tego potencjału w warunkach zakładów produkcyjnych, które powinny korzystać z nowoczesnych rozwiązań i tworzyć jak najwięcej stanowisk bezobsługowych, obsługiwanych za pomocą prostych serii komend i niewymagających stałego dozoru pracowników.

Jakiego rodzaju elementy wykorzystuje automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa wykorzystuje przede wszystkim w swojej pracy roboty oraz zespoły urządzeń sterowanych zdalnie, za pomocą sieci IT. Dzięki odpowiednim taśmociągom, połączeniom i optymalizacji całej pracy, możliwe jest stworzenie całego parku maszynowego, który samodzielnie wykonuje wszystkie zadania, niezbędne w produkcji.

Jednymi z ważnych elementów automatyzacji są falowniki i softstarty, które odpowiadają za optymalizację pracy. Dzięki systemom monitoringu umożliwiają dopasowanie obrotów silnika do niezbędnego obciążenia układu i zabezpieczają urządzenia przed nagłym rozruchem lub zatrzymaniem. W ten sposób przyczyniają się do ochrony samych urządzeń, ale także do zmniejszenia kosztów ponoszonych podczas produkcji.

Jaka jest rola człowieka?

W zautomatyzowanym przedsiębiorstwie rola pracowników sprowadza się przede wszystkim do kontroli parametrów pracy i stanu samych urządzeń. Ich zadaniem jest decydowanie o ewentualnych zmianach w tym procesie, a także nadzorowanie sytuacji, gdy pojawią się jakiegoś typu sygnały odbiegające od normy.

Co bardzo ważne, takie wykorzystanie automatyzacji sprawia, że ludzie są nie tylko mniej obciążeni, ale także mniej narażeni na niebezpieczeństwa. Automatyczne urządzenia można bowiem wykorzystać przy wszystkich zadaniach, które są obciążające fizycznie, niebezpieczne albo z innych powodów uciążliwe.

Korzyści płynące z wprowadzenia automatyzacji do przedsiębiorstwa

Pierwszym i bez wątpienia najważniejszym celem wprowadzania automatyzacji jest podniesienie wydajności i przyspieszenie produkcji, przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów. Jest ono możliwe dzięki zastosowaniu najwyższej jakości rozwiązań, proponowanych przez DS-Technic.

Jednocześnie jednak pozwalają one na uzyskanie poprawy jakości i precyzji wykonywanych produktów, gdyż roboty wolne są od typowo “ludzkich” pomyłek.

Nie bez znaczenia jest też kwestia związana z energią. Odpowiednio przygotowane stanowiska automatyczne obniżają jej pobór i przyczyniają się oszczędności w firmie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here