Sporo jest różnych technik obróbki metalu, wśród których prym wiedzie walcowanie na zimno i na ciepło oraz gięcie blach. Profesjonalne firmy wykonują je precyzyjnie, dzięki czemu w efekcie powstają świetnej jakości półprodukty wykorzystywane w przemyśle.
Gięcie blach – na czym polega?
Za pomocą prasy krawędziowej ze sterowaniem komputerowym CNC można szybko i precyzyjnie wykonywać bawet najbardziej złożone kształty. Pomiar kąta gięcia wykonuje się za pomocą lasera, dlatego otrzymuje się precyzyjne formy. Za pomocą tej techniki wytwarza się niewielkim kosztem serie takich samych elementów. Jest ona odpowiednia do gięcia zarówno cienkich, jak i grubych blach.
Z kolei gięcie krokowe zwane również postępowym polega na wyginaniu blach na prasach krawędziowych. Wykonuje się je wtedy, gdy na walcarce nie można osiągać pożądanego kąta gięcia materiału. W efekcie obróbki otrzymuje się dyfuzory, zwężki, stożki czy małe średnice rur. Dzięki gięciu krokowemu pracownik cały czas ma kontrolę nad procesem obróbki. Gięcie blach stosuje się do produkcji m.in.: profili budowlanych, konstrukcji stalowych, części do maszyn i samochodów oraz elementy obudowy np. sprzętu AGD i ciągów przemysłowych.
Walcowanie blach – na ciepło i na zimno
Blachy i inne metalowe części walcuje się za pomocą walcarek w celu uzyskania odkształcenia plastycznego za pomocą wysokiej temperatury. Struktura metalu zostaje zmieniona pod wpływem dociskających go walców (rolek). Tę technikę obróbki metali wykorzystuje się w takich dziedzinach przemysłu jak: budownictwo, lotnictwo, energetyka, petrochemia, gazownictwo itd. Dzięki walcowaniu uzyskuje się pożądany kształt metalu, także rozmiar, i zmienia się jego struktura. Można uzyskać różne formy przekroju materiału.
Walcowanie na zimno
To nic innego jak walcowanie na ciepło, ale powstałe półprodukty są podawane jeszcze dodatkowej obróbce, aby uzyskać precyzyjniejsze kształty i właściwości metalu. Obróbce w tej technice zazwyczaj poddawane są blachy, których grubość nie przekracza 3. mm. Kolejność procesu i jego długość zależy od stali, która zostanie wybrana do obróbki. W efekcie powstają m.in. płaskie blachy, folie, taśmy, stal budowlana czy rury zgrzewane lub bezszwowe o niewielkich średnicach. Osiąga się dokładniejsze wymiary i jakość powierzchni materiału jest lepsza.
Walcowanie na ciepło
Ta technika wymaga ogrzania wsadu. Przy użyciu bardzo wysokiej temperatury, nawet do 1300 st. Celsjusza nagrzewane walce zgniatają poddawany obróbce metal. Po zakończeniu walcowania uzyskuje się pożądany kształt, rozmiar metalu oraz zmieniają się jego właściwości. Trzeba wiedzieć, że metal po schłodzeniu kurczy się, dlatego kontrola nad końcowym kształtem blachy jest o wiele mniejsza niż w przypadku walcowania na zimno. W efekcie końcowym metal jest mechanicznie ulepszony i staje się gęstszy. Powstają płaskie elementy, cienkie i grube blachy.