W porównaniu do standardowych tabletów, egzemplarze graficzne oferują zupełnie inną funkcjonalność oraz wszechstronność użytkowania. W większości przypadków są wykorzystywane przez osoby zajmujące się tworzeniem i edycją grafiki. Z ich pomocą można stworzyć nie tylko projekt CAD, ale również zaawansowane projekty przestrzenne. Korzystają z nich również osoby zajmujące się edycją fotografii.
Podstawowe informacje o tabletach graficznych
Ich największą zaletą, oprócz wysokiej wydajności, jest mobilność, która odgrywa kluczową rolę podczas pracy w terenie. Tablet wystarczy połączyć z równie mobilnym ultrabookiem i można pracować w praktycznie każdych warunkach. Sprzęt gwarantuje również znacznie większą precyzję niż tradycyjna myszka, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie bardziej szczegółowych planów i map. Zasada działania tabletu przeznaczonego dla osób zajmujących się grafiką jest prosta. Po zupełnie płaskiej przestrzeni roboczej rysuje się specjalnie zaprojektowanym rysikiem. W zależności od potrzeb i oprogramowania, na wyświetlaczu pojawia się pędzel, ołówek lub kredka. Co najważniejsze, użytkownik może na bieżąco dokonywać korekt, zmieniać odcienie oraz korygować temperaturę barwową. Tę funkcjonalność cenią głównie malarze, którzy często wprowadzają poprawki do swoich prac.
Parametry techniczne
Aby móc tworzyć zaawansowane projekty, niezbędne jest urządzenie cechujące się wysoką wydajnością i dużą mocą obliczeniową, dzięki której praca przebiega niezwykle płynnie. Wielkość i rozdzielczość ekranu to jedna z najważniejszych kwestii podczas wyboru konkretnego urządzenia. Dla zaawansowanych użytkowników szczególnie polecane są modele z wyświetlaczem o przekątnej minimum 13 cali i jakości 4K. Tablet graficzny Wacom z serii Pro zapewnia pełną kontrolę, dzięki ponad 8000 punktom poziomu przechyłu i nacisku. Dodatkowo technologia multi touch oferuje niezwykle komfortową pracę. Za szybkość działania urządzenia odpowiada m.in. aż 16 GB wysokowydajnej pamięci podręcznej RAM, do której trafiają wszystkie dane pochodzące z aplikacji. Wysoki kontrast wyświetlacza, w połączeniu z szerokimi kątami widzenia gwarantują efektywną pracę, a maksymalna jasność umożliwia m.in. tworzenie projektów i edycję zdjęć nawet w słoneczne dni. Zastosowanie nowoczesnego procesora, który kontroluje całą pracę urządzenia, umożliwia płynną pracę nawet z dużymi plikami. Wybierając konkretny model, równie ważny jest krótki czas odświeżania odpowiadający m.in. za brak zacięć i klatkowania. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to czas pracy na jednym ładowaniu. Wraz ze wzrostem pojemności ogniwa rośnie waga całego urządzenia, niemniej jednak warto wybierać egzemplarze charakteryzujące się niskim poborem energii i długim czasem pracy wynoszącym w zależności od intensywności eksploatacji od 3 do 6 godzin.
Dodatkowa funkcjonalność
Jedną z najczęściej wykorzystywanych opcji jest możliwość przeniesienia obrazu z tabletu na wyświetlacz laptopa lub monitor komputera stacjonarnego. Kolejnym przydatnym dodatkiem jest orientacja dla prawo i leworęcznych, zwiększająca uniwersalność urządzenia. Przydatne jest również wyjście video i więcej niż jedno gniazdo USB. W niektórych modelach można również znaleźć GPS, kompas elektroniczny, a nawet akcelerometr.