Jak wybrać obiektyw, który spełni nasze oczekiwania?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych obiektywów do Nikona, które pozwalają każdemu na znalezienie tego idealnie dopasowanego do określonych, indywidualnych potrzeb. Istnieje wiele rodzajów obiektywów, ale ich najpopularniejszym podziałem jest ten na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Czym one się różnią? Jakie są ich zalety? Jak wybrać odpowiedni do preferowanego przez nas rodzaju fotografii? Czy możemy kupić obiektyw dowolnej firmy? W poniższym tekście rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Obiektyw zmiennoogniskowy kontra stałoogniskowy – różnice

Obiektyw zmiennoogniskowy to taki, którego długość ogniskowej – jak sama nazwa wskazuje – jest zmienna. W rzeczywistości to nic innego jak popularny zoom, który pozwala nam dokonać przybliżenia podczas fotografowania przedmiotów, a także oddalić je. Obiektyw zmiennoogniskowy cechuje się dużą uniwersalnością i wygodą, dzięki czemu jest on bardzo popularny.

Obiektyw stałoogniskowy nie posiada zmiennej wartości ogniskowej, co oznacza, że nie ma możliwości ani przybliżania, ani oddalania obrazu. Obiektywy stałoogniskowe posiadają różne długości ogniskowych – od 10 mm do nawet ponad 400 mm.

Zalety obiektywu zmiennoogniskowego i stałoogniskowego

Szukając właściwych obiektywów do Nikona, warto zastanowić się, czego konkretnie oczekujemy od obiektywu i sprawdzić, który z nich posiada takie właśnie cechy.

Jeśli mowa o obiektywie zmiennoogniskowym, to jego podstawową, wielką zaletą jest bez wątpienia fakt, iż posiada on pełen zakres ogniskowych, a co za tym idzie, nie musimy korzystać z kilku różnych obiektywów – wystarczy wybrać jeden zmiennoogniskowy o satysfakcjonującym nas zakresie. Sporą zaletą jest również cena: choć jednostkowo tańsza jest stała ogniskowa, to do naszej pracy będziemy potrzebować ich kilka, co znacząco zwiększa koszty. Bardziej opłaca się zatem kupić jestem obiektyw zmiennoogniskowy.

obiektyw do nikona

Obiektyw stałoogniskowy jest nieco prostszy w obsłudze, w związku z czym jakość wykonywanych nim zdjęć będzie wyższa  (fotografie posiadają zazwyczaj wysoką ostrość). Są one również tańsze i lżejsze, niż obiektywy zmiennoogniskowe. Fotografowanie za ich pomocą jest też niezwykle szybkie, nawet, jeśli mamy do dyspozycji kiepskie światło. To doskonałe obiektywy do nauki, dla początkujących fotografów, które nauczą nas wiele o konkretnych ustawieniach.

Obiektywy Nikona można obejrzeć i porównać tutaj: https://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses.

Funkcje obiektywu – czego tak naprawdę potrzebujemy?

Zaczynając piękną przygodę z fotografią, nie każdy z nas wie, czego tak naprawdę będzie potrzebować od obiektywu. Między innymi właśnie dlatego trudno jest wybrać ten najlepszy.

Podstawową i absolutnie niezbędną funkcją jest autofokus – znacząco ułatwi on zrobienie zdjęcia, zwłaszcza początkującemu fotografowi, który nie ma jeszcze doświadczenia w ostrzeniu ręcznym. Na rynku są również dostępne obiektywy, które dysponują manualnym pierścieniem przysłony, co umożliwia sterowanie nią na obiektywie. Funkcja ta przyda się przede wszystkim zaawansowanym fotografom; nowicjuszom może sprawić trochę problemów, ale jest do przyswojenia.

Funkcją, którą z pewnością doceni każdy fotograf, niezależnie od jego poziomu zaawansowania, jest stabilizacja obrazu. Posiadając tę opcję, obiektyw pozwoli nam zrobić wyraźne i ostre zdjęcie, nawet wtedy, gdy zadrży nam ręka lub nie mamy czasu specjalnie się zatrzymać. Funkcja ta z pewnością pomoże nam zrobić wiele wspaniałych, profesjonalnych zdjęć.

Dlaczego początkujący fotografowie powinni unikać pracy na obiektywach zmiennoogniskowych?

Obiektyw zmiennoogniskowy posiada szereg ważnych plusów, a wykonywanie zdjęć za jego pomocą jest niezwykle wygodne i ekonomiczne. Podstawową zaletą tego typu obiektywu jest właśnie zmienna ogniskowa sama w sobie, która daje użytkownikowi szereg ciekawych możliwości. Poszerzanie i zawężanie kąta widzenia doskonale sprawdza się w sesjach plenerowych.

Mimo to, eksperci nie zalecają tego typu obiektywów dla początkujących fotografów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ten obiektyw mocno rozleniwia! Osoba, która stawia dopiero pierwsze kroki w świecie fotografii, powinna raczej zapoznać się z możliwościami obiektywu, tajnikami kadrowania i eksperymentować z różnymi ustawieniami. Na taki obiektyw przyjdzie czas, gdy przyswoimy podstawowe informacje.

obiektyw staloogniskowy

Sami wiemy jednak najlepiej, czego potrzebujemy i to właśnie tym należy kierować się w pierwszej kolejności. Jeśli mamy w planach na przykład zajęcie się fotografią ślubną, obiektyw zmiennoogniskowy to świetny wybór – podczas ceremonii nie mamy zbytnio czasu na zmiany obiektywu, więc manipulacja ogniskową pozwala nam bardzo szybko zrobić zdjęcie zarówno samej młodej pary, jak i wszystkich zgromadzonych w kościele osób.

Uważaj – nie każdy obiektyw musi pasować do Twojego aparatu!

Prawdopodobnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to niezwykle ważny i istotny fakt: niektóre obiektywy pasują jedynie do konkretnych modeli aparatów. Chodzi tu głównie o mocowania.

Istnieje ich kilka rodzajów i nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że większość producentów ma swoje specjalne mocowania. Znaczy to mniej więcej tyle, że obiektywy do Nikona będą inne, niż na przykład do Canona i bardzo prawdopodobne, że nie uda się ich zamocować do body innej marki. Każdy producent ma bowiem inne spojrzenie na zasadność danej konstrukcji. Różnica polega nie tylko na fizycznym mocowaniu obiektywu, ale również na sposobie sterowania nim przez aparat. Zanim dokonamy zakupu, warto upewnić się, czy dany obiektyw będzie użyteczny w korelacji z naszym sprzętem.

Wybierz najlepsze obiektywy do Nikona

Firma Nikon, jeden z gigantów na rynku fotograficznym, produkuje obiektywy o nazwie Nikkor. Ich mocowaniem niezmiennie od lat jest bagnet F. Posiada on trzy zaczepy i otwór o średnicy 44 mm oraz płaszczyznę ogniskowania 46, 5 mm. Bagnet F zamyka się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

Choć tego typu mocowanie przeszło już wiele rewolucji, Nikon od lat pozostaje przy sprawdzonym, solidnym – tym najstarszym. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać nawet użytkownicy najnowszych lustrzanek, choć muszą mieć na uwadze to, że wówczas nie wszystkie funkcje aparatu będą dostępne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here