Szukasz odbiornika telewizyjnego, który można podłączyć w samochodzie? W takim razie tym, czego potrzebujesz jest telewizor 12V, a więc sprzęt przystosowany do zasilania z gniazda zapalniczki. Takie urządzenie to znakomite urozmaicenie podróży, np. wtedy, gdy zabierasz dzieci na długą wycieczkę czy organizujesz transport busem komercyjnie. Właściciele i kierowcy autobusów oraz tirów mogą sięgnąć także po telewizor 24V.

Na Allegro i w sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziesz mnóstwo telewizorów 12V. Który z nich wybrać? Na początku warto upewnić się, że dany model został wyposażony w zabezpieczenia antyprzypięciowe (np. 9-30V), które ochronią sprzęt przed skokami napięcia i sprawią, że telewizor 12V będzie po prostu dłużej służył. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Ekran i głośniki w telewizorze 12V

Wybierając telewizor do auta, powinieneś przyjrzeć się innym elementom specyfikacji niż w trakcie kupowania urządzenia do salonu. W końcu warunki korzystania z obu sprzętów mocno się różnią.

Dobrze, gdy telewizor 12V do samochodu ma szerokie kąty widzenia. Część odbiorców może patrzeć na ekran prostopadle, ale niektórzy podróżujący będą siedzieć pod dużym kątem do urządzenia. Przy słabych kątach widzenia, osoby obserwujące obraz z boku po prostu nie zobaczą zbyt wiele. Na szczęście nowoczesne odbiorniki w wielu przypadkach umożliwiają osiągnięcie kątów zbliżonych do 180 stopni, co oznacza, że nawet patrząc mocno z ukosa obraz jest w pełni czytelny.

W samochodzie, zwłaszcza w słoneczne dni, ważną funkcją okaże się też maksymalna jasność wyświetlacza. Każdy, kto próbował latem używać smartfonu z ekranem o niewielkiej jasności maksymalnej wie, że to zadanie niemal niewykonalne. W ostrym słońcu taki wyświetlacz wydaje się całkiem czarny. Porównując poszczególne telewizory 12V powinieneś więc zwrócić uwagę również na maksymalną jasność.

A co z dźwiękiem? W telewizorze samochodowym ważniejsza od głębokich basów jest wyrazistość dźwięku. Buczący silnik auta i tak zlewałby się z niskimi częstotliwościami generowanymi przez głośniki. Warto więc zadbać przede wszystkim o to, by dialogi czy głos lektora miały szansę się przebić przez warkot auta i miejski szum.

Niezbędne porty i moduły

Bardzo ważnym elementem każdego nowoczesnego telewizora 12V jest też wachlarz portów. Producenci chętnie wyposażają swoje urządzenia w zestawy kilkunastu wejść i wyjść. Jednak naszym zdaniem aktualnie najważniejsze porty to:

  • HDMI – za jego pomocą podłączysz do telewizora laptop i większość tabletów. To port audiowizualny, więc doskonale nadaje się do przesyłania filmów.
  • Minijack 3,5 mm – czyli port słuchawkowy. Niezbędny, gdy tylko jedna osoba chce oglądać film, podczas gdy reszta podróżujących ucina sobie drzemkę.
  • USB – z możliwością odtwarzania wideo. Takie rozwiązanie pozwoli na proste otwarcie filmu z pendrive’a czy pamięci w telefonie.

Do tego przyda się wbudowany tuner DVB-T/C, umożliwiający odbiór polskiej oraz zagranicznej cyfrowej telewizji naziemnej (bez dokupywania osobnych urządzeń), a także tuner satelitarny DVB-S2 dostępem do bezpłatnych programów FTA.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here