Nawet najbardziej fascynująca wycieczka ma takie momenty, gdy wszyscy pasażerowie milczą i bezmyślnie patrzą przez okna albo „siedzą” w telefonach, by jakoś zająć czas. W takiej chwili niezastąpionym rozwiązaniem okaże się telewizor samochodowy, na którym można obejrzeć ulubione filmy albo aktualny program w przyzwoitej jakości. TV w aucie to również świetne urozmaicenie dla pasażerów w transporcie osób. Jak wybrać odbiornik do samochodu?

Parametry telewizora samochodowego

Pierwszym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę kupując telewizor samochodowy nie jest jakość obrazu ani dostępne porty, ale napięcie. Urządzenie do auta powinno być zasilane prądem 12 V, gdyż właśnie taką charakterystykę ma gniazdo zapalniczki samochodowej, do której podłączany jest odbiornik. W dużych pojazdach możliwe jest również zasilanie 24 V. Niektóre telewizory można wykorzystywać w kilku trybach zasilania – zarówno samochodowym, jak i domowym. Innymi słowy, TV może być podłączony zarówno do sieci o napięciu 230 V, jak i 12 V. To wygodne rozwiązanie, gdy np. chcesz zabrać urządzenie ze sobą, spędzając noc w hostelu czy mieszkaniu bez TV.

Gdy masz już pewność, że TV, który masz zamiar kupić jest dostosowany do zasilania w aucie, czas zastanowić się, jakie źródła obrazu interesują Cię najbardziej. Dla osób, które nie mogą żyć bez dużych stacji telewizyjnych, najlepszym rozwiązaniem będzie telewizor samochodowy z DVB-T, czyli odbiornikiem cyfrowej telewizji naziemnej. Jeśli natomiast wolisz YouTube, filmy zgrane na telefon czy Netflixa, powinieneś zwrócić większą uwagę na dostępne porty – w tym wypadku przyda się HDMI oraz USB. Za pomocą tego pierwszego możesz odtwarzać na TV obraz i dźwięk z laptopa albo tabletu, z kolei USB pozwoli na podłączenie wszelkich urządzeń przenośnych.

Następnie warto zastanowić się nad umiejscowienie telewizora i tym, jak wielu pasażerów będzie mogło z niego korzystać. Kluczowym parametrem są tu odpowiednie kąty widzenia. Jeśli część widzów będzie siedziała mocno z ukosa w stosunku do obrazu, TV powinien mieć jak najszersze kąty widzenia, by obraz był klarowny z każdej perspektywy.

Do tego warto pamiętać o tak prozaicznej kwestii, jak wielkość odbiornika. Zalecamy dokładne zmierzenie miejsca przeznaczonego na telewizor samochodowy, gdyż kupowanie „na oko” często kończy się wyborem nieodpowiedniego rozmiaru.

Tablet jako alternatywa dla telewizora samochodowego

Zakup telewizora samochodowego nie jest jedyną opcją dla widzów w podróży. Coraz częstszym wyborem jest alternatywa w postaci tabletu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że tablety dają dużo większe możliwości – można je w każdej chwili zdjąć, by pograć w gry, prowadzić wideorozmowy czy wykorzystać do nawigacji.

Wadą tabletu jest natomiast rozmiar. Tylko pojedyncze modele mają więcej niż 10”, tymczasem kupienie telewizora samochodowego o wielkości 12”, 15”, 19” czy nawet 24” nie stanowi żadnego problemu – i to niezależnie od półki cenowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here