Dalekie podróże autem są fascynujące, ale… tylko przez pierwszą godzinę jazdy. Jeśli w samochodzie Ty i Twoja rodzina lub znajomi musicie spędzić cały dzień, entuzjazm przygasa wraz z kolejnymi mijanymi dziesiątkami kilometrów. Na szczęście mobilne urządzenia są w stanie umilić czas w podróży. Wiele osób decyduje się na przenośny telewizor – do użytku w samochodzie, w namiocie albo hotelu.

Przenośny telewizor – rozdzielczość i kąty widzenia

Najmniejsze przenośne telewizory mają zaledwie 7”, czyli tyle co małe wersje tabletów. Na takim ekranie nie dojrzysz każdej śruby transformera zmieniającego się w tira, ale bez problemu będziesz śledzić fabułę ulubionych filmów i programów telewizyjnych.

Podobnie jak wszystkie urządzenia wyposażone w ekran, przenośny telewizor może mieć różną rozdzielczość oraz kąty widzenia. Pierwszy parametr określa ilość pikseli wyświetlanych w pionie i poziomie. Na niewielkim telewizorze wystarczająca będzie nawet rozdzielczość 800 x 480. Jeśli jednak masz zamiar kupić większy, kilkunastocalowy sprzęt, lepiej celować w Full HD, a więc 1920 x 1080 pikseli lub przynajmniej HD Ready – 1366 x 768 pikseli.

Drugim istotnym parametrem są kąty widzenia. Jako że kupujesz telewizor turystyczny, prawdopodobnie rzadko będzie on użytkowany w idealnych warunkach, gdy wszyscy mogą zasiąść na wprost wyświetlacza. Ważne więc jest to, by nawet widzowie siedzący mocno z ukosa w stosunku do TV, widzieli wyraźnie co dzieje się na ekranie. Dobre wyświetlacze mają kąty widzenia zbliżone do 180 stopni.

Jakie funkcje powinien mieć przenośny telewizor?

Aby telewizor przenośny sprawdził się w każdej podróży, powinien oferować kilka praktycznych funkcji. Najważniejsze z nich to:

  • Tuner antenowy oraz odbiornik cyfrowej telewizji naziemnej, czyli DVB-T – pozwoli to na oglądanie standardowych kanałów telewizyjnych bez żadnych dodatkowych opłat.
  • USB z możliwością odczytu dużych dysków – z pewnością masz na dysku wiele filmów, które chętnie obejrzysz w podróży. Niestety nie każde urządzenie radzi sobie z przenośnymi magazynami danych. Niektóre telewizory odczytują jedynie pendrive’y.
  • Funkcja radia – w samochodzie raczej się nie przyda, ale w hostelu lub pod namiotem to całkiem przydatna opcja, gdy chcesz, by coś leciało w tle, a nie masz ochoty oglądać filmów.
  • Odtwarzanie napisów do filmów – napisy są stałym elementem większości seansów filmowych, więc dobrze, gdy TV ma oprogramowanie potrafiące wyświetlać najbardziej popularne formaty tekstów.
  • Ładowarka samochodowa w zestawie – jak każdy mobilny sprzęt, telewizor przenośny wymaga częstego ładowania, więc samochodowy zasilacz zdecydowanie się przyda. Jeśli nie ma go w zestawie, nie zapomnij o dokupieniu go przed wyruszeniem w drogę.

Tablet zamiast telewizora?

Granice pomiędzy urządzeniami przenośnymi zacierają się – mamy już dzwoniące tablety i duże smartfony, a także telewizory na Androidzie przypominające tablety. Problemem nie jest również znalezienie tabletu z odbiornikiem cyfrowej telewizji naziemnej, radiem i – oczywiście – odtwarzaczem filmów. W związku z tym warto pomyśleć o tablecie jako alternatywie dla przenośnego telewizora, zwłaszcza, gdy interesują Cię wyświetlacze 7-10”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here