Nie wyobrażasz sobie mieszkania bez telewizora? Mimo że większość filmów i programów można obejrzeć na komputerze, to jednak duży ekran TV zapewnia zdecydowanie lepsze wrażenia. Zwłaszcza, gdy postawisz na model wykorzystujący nowe dostępne na rynku technologie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? Jak wybrać TV, które spełni oczekiwania domowników?

Kwestie, na które musisz zwrócić uwagę kupując TV:

Rozmiar – jak powszechnie wiadomo, jest on mierzony w calach. Producenci podają długość przekątnej ekranu. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wielki ekran zmieści się na ścianie lub na szafce, czas odświeżyć umiejętność obliczania równań Pitagorasa. Choć możesz też zerknąć do specyfikacji urządzeń w sieci, gdzie rozmiary w pionie i poziomie są podane. Nie zapomnij o uwzględnieniu ramki.

Rozdzielczość – to drugi najważniejszy parametr po wielkości. Rozdzielczość ekranu określa ilość punktów, które TV wyświetla w pionie i poziomie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? Na to, by rozdzielczość była jak najwyższa! Nowym standardem stało się 4K (3840 x 2160 pikseli), a więc rozdzielczość dwukrotnie wyższa od Full HD (1920 x 1080 pikseli). Wyższa rozdzielczość to ostrzejszy obraz. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, a do tego kupujesz mniejszy telewizor lub będziesz śledzić ekran z odległości kilku metrów, 4K nie będzie niezbędne. Możliwości ludzkiego oka są ograniczone, więc i tak nie zauważysz różnicy pomiędzy Full HD a 4K na 32 calowym ekranie z odległości 4-5 metrów.

Technologia podświetlania ekranu – niedawno królowały plazmy, ale dziś zastąpiły je ekrany LED. Są to telewizory LCD podświetlane diodami LED. Jeśli jednak dysponujesz dużą ilością gotówki przeznaczonej na zakup TV, wybierz technologię OLED, a więc organiczne diody LED, które gwarantują niedoścignioną jakość barw.

Częstotliwość odświeżania – telewizory mają różną częstotliwość odświeżania, w najbardziej zaawansowanych modelach wynosi ona nawet 300 Mhz. Im wyższy ten parametr, tym lepiej prezentują się dynamiczne sceny w filmach akcji lub zmagania sportowców. Nie należy mylić tego parametru z ilością wyświetlanych klatek na sekundę.

Obecność technologii HDRprzy zakupie telewizora warto zwrócić uwagę również na to, czy obsługuje on standard HDR. To nowa technologia umożliwiająca wyświetlanie dużo większego zakresu barw i jasności, dzięki czemu obraz prezentuje się zdecydowanie naturalniej i jest przyjemniejszy dla ludzkiego oka.

Dostępne porty – zwykle w telewizorach znajdują się podstawowe porty do podłączenia dekodera lub urządzeń nagrywających. Niemniej, zwróć uwagę, czy ilość wejść HDMI oraz USB jest wystarczająca, byś mógł swobodnie korzystać z urządzeń, których często używasz bez ciągłego przełączania przewodów.  

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem telewizora? Zachęcamy do dokładnego czytania opinii i recenzji przed wybraniem konkretnego modelu. Sprzedawcy w marketach zwykle nie mają szczegółowej wiedzy na temat wad urządzeń nie wynikających bezpośrednio ze specyfikacji. O ukrytych minusach dowiesz się czytając rzetelne testy.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here