Wielkość tabletu

Wybierając swój pierwszy tablet warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, opinie innych użytkowników czy markę, ale przede wszystkim na naszą wygodę użytkowania. Teoretycznie im większy tablet, tym lepiej powinno nam się z niego korzystać. Ale najlepsze tablety wcale nie muszą być jednocześnie tymi największymi. Na szczęście producenci elektroniki nie ograniczyli nam wyboru tylko do tabletów o wielkości małej: 7 i średniej: 10 cali. Z powodzeniem można znaleźć i mniejsze, i większe modele, ale wciąż aktualne pozostaje pytanie jaki rozmiar ekranu warto wybrać, żeby być zadowolonym z użytkowania takiego sprzętu przez co najmniej 2 lata. Czy warto dopłacać za logo marki? Albo czy tablet z aplikacjami dla biznesu da nam możliwość pracy wszędzie? Co będzie lepsze tablet 7 czy 10 calowy?

W jakim celu kupujemy tablet?

Przed rekonesansem po sklepach warto zastanowić się najpierw do jakich celów będzie nam służył tablet. Czy mamy zamiar na nim pracować 8 godzin dziennie, czy jednak sprawdzić szybko e-mail, zrobić zakupy w sieci albo pograć ze znajomymi online w domu. Do domowego użytku możemy wybrać nawet większy niż 10-calowy tablet, ponieważ wtedy będziemy mieli większe pole do oglądania filmów, czytania książki czy gier. Większa przekątna wyświetlacza to po prostu większy komfort użytkowania. Jeżeli mamy zamiar korzystać z tabletu tylko do rozrywki warto rozważyć zakup co najmniej 10-calowego urządzenia.

Urządzenie do pracy

Z kolei do pracy przyda nam się poręczne urządzenie, na którym na szybko odczytamy e-mail, napiszemy raport, sprawdzimy statystyki czy stany magazynowe. Musimy być on wyposażony w podstawowe programy do edycji tekstu, arkusze kalkulacyjne czy nawet aplikację do tworzenia i odtwarzania prezentacji multimedialnych. Korzystna będzie też opcja instalowania programów i aplikacji stworzonych specjalnie dla biznesu. W tym wypadku warto zastanowić się nad mniejszym urządzeniem np. 7-8,5-cali, ponieważ i tak głównie do pracy używać będziemy komputera, a tablet stanie się jedynie narzędziem kontrolnym.

Waga i wielkość

Tablet ma głównie służyć jako multimedialne urządzenie przenośne, dlatego nie można zapominać jak ważne są wymiary tego urządzenia i jego waga. Powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy podróżując samolotem będziemy zabierać tablet ze sobą, ponieważ nawet 100 g ciężaru więcej może sprawić kłopot osobom podróżującym z bagażem podręcznym. Z kolei gdy jeździmy samochodem nie powinno być dla nas różnicy czy bierzemy ze sobą tablet o wadze 500 czy 300 gram. Szczególnie znaczenie wagi i wymiarów można zobaczyć na przykładzie sprzętu marki Apple. Między 9,7-calowym iPadem Air a 7,9-calowym iPadem mini 2 jest aż 130 gram i 4 cm różnicy. Pakując się w bagaż podręczny szybko zauważymy, że z iPadem mini mielibyśmy więcej miejsca.

Większy niż 10 cali, czyli jaki?

Jednak gdy wielkość tabletu ma dla nas drugorzędne znaczenie warto spojrzeć na propozycje o ekranie większym niż 10-calowy. Aktualnie jednym z największych, a zarazem przystępnych cenowo tabletów jest Samsung Galaxy Note Pro 12.2. Model ten ma aż 12,2-calowy ekran, co jest wynikiem imponującym, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że najmniejsze laptopy mają ekrany o przekątnej 13 cali. Dokupując do niego klawiaturę przenośną mamy prawie duży notebook lub mini laptopa. Duże gabaryty tego sprzętu mogą wskazywać też na sporą wagę i rzeczywiście tak jest. Urządzenie marki Samsung waży aż 750 gram. Przy długotrwałym trzymaniu go jedną ręką możemy się zmęczyć. Jednakże do tego modelu sprzedawane są różnego rodzaju podstawki, które przydadzą się przy postawieniu go na biurku.

Matryca jest ważna!

Nie tylko wielkość, marka czy przekątna ekranu powinny być ważne przy wyborze tabletu. Trzeba też zwrócić uwagę na parametry techniczne, a przede wszystkim na rozdzielczość matrycy czy proporcje ekranu, które najszybciej mogą zacząć nas dręczyć przy niewłaściwym wyborze. Jednym z takich marnych wizualnie efektów jest efekt ziarnistości – przykładowo może on się pokazać na ekranie o wielkości 10 cali, ale rozdzielczości 480 na 800 pikseli. Stanowczo nie są to dobrze dobrane do siebie parametry. Im większa rozdzielczość, tym lepiej będzie widać nawet najdrobniejszy szczegół na ekranie.

4:3 czy 16:9?

Proporcje samego ekranu również są bardzo istotne. Tutaj powinniśmy jednak spojrzeć na parametry techniczne pod kątem do czego tablet będzie nam głównie służył. Jeśli mamy zamiar na nim pracować, odczytywać wiadomości, przeglądać strony internetowe czy czytać książki odpowiednie proporcje ekranu to 4:3. Z kolei gdy tablet ma nam głównie służyć do rozrywki jak granie w gry czy oglądanie filmów lepszy będzie wybór modelu z proporcjami wyświetlacza 16:9.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważne jest też, aby tablet miał pojemną baterię, ponieważ trzymanie go przez kilka godzin dziennie „na ładowarce” przeczy idei przenośnego, kompaktowego sprzętu. Koniecznie trzeba sprawdzić, ile tablet powinien pracować na naładowanej do pełna baterii podczas oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania stron www i czytania książek. Musimy też upewnić się czy tablet ma wejście na dodatkową kartę pamięci i jakiego typu oraz czy można do niego włożyć kartę SIM, aby korzystać z mobilnego Internetu, jeśli nie złapiemy Wi-Fi.
Jeszcze jednym istotnym zagadnieniem jest system operacyjny tabletu. Najpowszechniejsze są modele z systemem Android, ale można znaleźć też iOS albo Windows.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here