Akcelerometr – czym jest i jak działa?

Akcelerometr, zwany także akceleromierzem lub przyspieszeniomierzem, to przyrząd wykorzystywane przede wszystkim do pomiaru przyspieszenia liniowego bądź przyspieszenia kątowego. Akcelerometr zainstalowany w smartfonie, pozwala np. wykryć aktualne położenie urządzenia. Czytaj dalej i sprawdź, jak działa akcelerometr.

Akcelerometr bardzo często jest nazywany czujnikiem. Jego podstawowa funkcja to badanie różnego rodzaju prędkości. Akcelerometry od kilkudziesięciu lat są używane w budowie wielu specjalistycznych urządzeń. Największy rozwój w pracach nad wykorzystaniem akcelerometrów nastąpił wraz z rozwinięciem technologii MEMS.

Akcelerometr MEMS – czym jest?

MEMS to skrót od mikroukładu elektromechanicznego (z ang. microelectromechanical system). MEMS jest zintegrowaną strukturą elektromechaniczną, która posiada minimum jeden szczególny wymiar w skali mikro. Mikrukłady MEMS są produkowane z wykorzystaniem krzemu lub szkła. O wiele rzadziej, do stworzenia mikroukładów wykorzystuje się technikę trawienia krzemu difluorkiem ksenonu. W ostatnich latach nastąpił wzrost zainteresowania materiałami polimerowymi, jako budulca mikroukładów MEMS.

Warto wiedzieć, że ze względu na niewielkie rozmiary mikroukładów elektromechanicznych, zjawiska elektrostatyczne oraz zjawiska lepkościowe, mogą przeważać nad takimi efektami, jak: pojemność cieplna czy bezwładność masy. Mikrourządzenia elektromechaniczne znalazły zastosowanie w takich urządzeniach, jak: rzutniki, endoskopy, głowice do drukarek atramentowych, przełączniki optyczne czy czujniki (np. czujniki przyspieszenia – akcelerometry).

Akcelerometry w technologii MEMS na samym początku instalowano przede wszystkim w systemach bezpieczeństwa samochodów, a konkretnie jako sensory zderzenia w systemach poduszek powietrznych. Ten stan rzeczy miał swój początek w latach 90. poprzedniego stulecia i utrzymywał się do momentu nastąpienia rewolucji smartfonowej. Akcelerometry oraz żyroskopy MEMS w ostatnich latach wkroczyły na rynek elektroniki użytkowej. Akcelerometry MEMS znajdują się obecnie m.in. w telefonach komórkowych, aparatach fotograficznych, konsolach do gier, a nawet w sprzęcie sportowych.

Co dają akcelerometry MEMS?

Ze względu na to, że akcelerometry MEMS są czujnikami mierzącymi przyspieszenie liniowe oraz położenie kątowe. Akcelerometr w smartfonie umożliwia wykrycie położenia danego urządzenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, smartfon z akcelerometrem może na bieżąco dostosować orientacje wyświetlanego na ekranie obrazu. Wraz z żyroskopem (czujnik położenia), umożliwia śledzenie pozycji względem osi X, osi Y oraz osi Z.

Akcelerometr – dostępne produkty

Obecnie można spotkać się z wieloma ofertami akcelerometrów, zarówno pojedynczymi rozwiązaniami, jak i modułami. Zalicza się do nich np. żyroskop, akcelerometr, kompas i wysokościomierz w jednym.

Czytaj także: Kondensator – co to jest i jak działa?

[Głosów:18    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here