Pojęcie rzeczywistości wirtualnej już dawno przestało kojarzyć się wyłącznie z ubranymi na czarno postaciami z „Matrixa” i kultowym już cytatem Follow the white rabbit? Wizja ze słynnej cyber-trylogii braci Wachowskich jest coraz bliżej realizacji w naszej rzeczywistości. Od kilku lat zamiast oglądać filmy jako bierny widz, możesz zostać aktywnym uczestnikiem wydarzeń prezentowanych na ekranie. Po co komu paczka popcornu i puszka coli – filmy VR pochłoną Cię bez reszty!

W jaki sposób można je dziś odtwarzać? I co najważniejsze, ile zapłacisz za taką imprezę?

Technologia wirtualnej rzeczywistości – jak to działa?

VR to wygenerowane cyfrowo obrazy, które sprawiają silne wrażenie „namacalnych”. Po założeniu specjalnych gogli i słuchawek granica pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym pozostanie jedynie w Twojej świadomości. Oczy i uszy będą odbierać wyłącznie obiekty stworzone przez komputery, a Twój mózg ulegnie bardzo realistycznemu złudzeniu. W skrócie, poczujesz się jak w Matrixie i będziesz mógł robić rzeczy, które już dawno zepchnąłeś do strefy marzeń.

Aplikacje, gry i filmy VR odtwarzają świat w 360° zatem gdzie się nie obrócisz, rzeczywistość wirtualna będzie tuż przed Twoim nosem. Technologia VR znalazła zastosowanie w medycynie, wojskowości, architekturze, turystyce, przemyśle rozrywkowym i szeroko pojętym marketingu. Jednak najliczniejszą grupą odbiorców są „zwykli” internauci, którzy wymieniają się filmami VR na YouTube i Facebooku. Ty również możesz zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości – immersja to fantastyczne doświadczenie, którego nie warto sobie odmawiać.

Filmy VR na komputerze i smartfonie

Film zrealizowane w technologii 360° możesz oglądać na swoim pececie – wystarczy włączyć taki film w trybie pełnoekranowym i sterować jego odtwarzaniem za pomocą myszki lub strzałek. Jednak gwarantujemy, że to będzie Twój pierwszy i ostatni film VR, który zechcesz obejrzeć. Wrażenia będą tak nieciekawe, że będziesz ubolewać nad straconymi 2-4 minutami. Płaski ekran i technologia 360°C, mówiąc delikatnie, wzajemnie się wykluczają.

No dobrze, ale w takim razie czy musisz inwestować w drogie urządzenie, typu VR HTC Vive, które umożliwia użytkownikowi komputera pełną immersję? Na szczęście nie – choć oczywiście kwota 2500-3700 zł nie będzie zaporowa dla prawdziwych entuzjastów wirtualnej rzeczywistości. Filmy VR możesz oglądać również na swoim smartfonie, wrażenia będą wprawdzie mniej spektakularne, ale za standardowe gogle VR box zapłacisz nie więcej niż 30 zł. W cenie do 100 zł kupisz bardziej zawansowaną wersję ze słuchawkami i pilotem Bluetooth.

Jak oglądać filmy VR na telefonie?

Wystarczy mieć smartfon z żyroskopem i gogle VR. Wybierz interesujący Cię filmik lub aplikację 360°, włóż telefon do gogli i odpal materiał w trybie odtwarzania VR. Gotowe, możesz już podążać za białym króliczkiem!

PS: Filmy 360° znajdziesz na specjalnym kanale na YouTube i w grupach miłośników VR na Facebooku, polecamy również aplikacje – do pobrania na Google Play i App Store.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here