Zwora elektromagnetyczna – czym jest?

Zwora elektromagnetyczna to urządzenie stosowane w systemach kontroli dostępu, które stanowi alternatywę dla elektrozaczepów. Zwory elektromagnetyczne znalazły szerokie zastosowanie w systemach kontroli, które wymagają otwarcia drzwi dopiero po zaniku napięcia. Czytaj dalej i dowiedz się, gdzie można znaleźć zwory elektromagnetyczne.

Zwora elektromagnetyczna znajduje się np. w dobrze zaplanowanym wyjściu ewakuacyjnych, wyjściu przeciwpożarowym, czy innych miejscach kontroli dostępu, np.  w budynkach użyteczności publicznej czy na lotniskach. Zwora elektromagnetyczna to alternatywa dla rewersyjnych elektrozaczepów, które pod względem działania są niemal identyczne.

Czym jest rewersyjny elektrozaczep?

Rewersyjny elektrozaczep, działa wprost odwrotnie wobec standardowych elektrozaczepów, które można znaleźć np. w elektronicznych zamkach drzwi, furtek czy bram garażowych. W związku z tym, rewersyjny elektrozaczep, nazywany jest elektrozaczepem odwrotnego działania. Tego rodzaju elektrozaczepy, zwalniają blokady poprzez zdjęcie napięcia z cewki elektrozaczepu. W praktyce, elektrozaczep umożliwia otworzenie drzwi, dopiero wtedy, gdy jest bez prądu. W sytuacji podania napięcia na cewkę elektrozaczepu, wejście pozostaje zamknięte.

W związku z tym elektrozaczepy, podobnie jak zwory elektromagnetyczne, idealnie sprawdzają się w systemach zabezpieczeń o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, takich jak szpitale, czy wspomniane instytucje użyteczności publicznej. Elektrozaczep rewersyjny, posiada czujnik otwarcia oraz zamknięcia, który jest wbudowany w elektrozaczep i działa na zasadzie przełącznika (zazwyczaj trójpozycyjnego).

Czym jest zwora elektromagnetyczna?

Zwory elektromagnetyczne również mogą być z powodzeniem stosowane w systemach kontroli dostępu o podwyższonych bezpieczeństwie. Zwory elektromagnetyczne pozwalają na otwarcie drzwi, bezpośrednio po zaniku napięcia w konkretnym systemie kontroli. Warto pamiętać, że zwora elektromagnetyczna nie posiada żadnych ruchomych elementów mechanicznych, co wpływa na długowieczność i niezawodność danego modelu.

W związku z brakiem elementów ruchomych, zużycie danej zwory elektromagnetycznej jest niemal niezauważalne. Zaleta stanowi przewagę nad standardowymi elektrozaczepami rewersyjnymi, a zwory elektromagnetyczne z powodzeniem są stosowane np. w miejscach o bardzo dużym natężeniu ruchu, takim jak lotniska, urzędy czy pozostałe miejsca użyteczności publicznej.

Przykładowy model zwory elektromagnetycznej

Dostępne na rynku zwory elektromagnetyczne, są zazwyczaj wyposażone w pojedynczą zworę nawierzchniowe. Zasilanie to 24V DC, lub 12 V DC w zależności od modelu. Sygnalizacja otwarcia drzwi w popularnych modelach, odbywa się za pomocą przekaźnika NO/NC, lub coraz częściej z wykorzystaniem diody LED. Udźwig zwory elektrycznej jest uzależniony od konkretnego modelu i może wynosić od 200 do kilkuset kilogramów.

Zwory elektromagnetyczne mają zastosowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne i mogą współpracować np. z zasilaczem stabilizowany RF-1A, czy zasilaczem stabilizowany RF-2A. Przykładowa zwora elektromagnetyczna, składa się z elektromagnesu, który jest montowany na ramie drzwi, a także metalowej płytki, zazwyczaj umieszczanej na skrzydle drzwi.

Czytaj więcej: Zasady tworzenia masztów antenowych

[Głosów:7    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here