Jak powiedział Mark Zuckerberg, gogle VR to „next big thing” – kolejna rewolucja w świecie rozrywki, a może również e-sportu i innych dziedzin życia. Póki co jednak szczególnie dużą popularnością cieszą się filmy na okulary VR. Jak je oglądać i jakie tytuły warto sprawdzić na dobry początek?

Jak oglądać filmy VR?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów a to, by poznać możliwości VR są dedykowane aplikacje. Na Adroida i iOS-a znajdziesz m.in. Google Cardboard, które można wykorzystywać zarówno z „prawdziwymi” okularami VR, jak i kartonowymi uchwytami na smartfona. To znakomity sposób na rozpoczęcie przygody z wirtualną rzeczywistością. W aplikacji tej możesz skorzystać z trzech typów atrakcji: wycieczek, zdjęć i filmów na okulary VR. Pierwsza opcja pozwala na zwiedzanie ciekawych punktów turystycznych na całym świecie – możesz np. przejść się po wersalu. Poza tym program działa jako odtwarzacz filmów VR i przeglądarka zdjęć.

Użytkownicy iOS-a mogą sięgnąć także po Vrse, które daje dostęp do wysokiej jakości filmów opowiadających autorskie historie. O tym, że filmy tu tworzone są dobrze przygotowane najlepiej świadczy fakt, że są one prezentowane regularnie na festiwalach filmowych.

Vrse niestety nie jest dostępna na Androida, jednak posiadacze urządzeń z systemem Google też mają programy VR wyłącznie dla siebie. Jednym z nich jest Fulldive VR. To bardziej przeglądarka i wyszukiwarka materiałów VR niż baza. Za jej pomocą można wygodnie obejrzeć filmy oferujące opcję 360 stopni na YouTube.

Ponadto wiele interesujących filmów VR można znaleźć choćby w samym serwisie YouTube i oglądać je na komputerze lub za pomocą konsoli z podłączonymi okularami.

Ciekawe filmy na okulary VR

Filmów nagranych w 360-ciu stopniach, a czasem także dodatkowo technologii 3D przybywa każdego dnia. Oferta jest bardzo szeroka, więc nowy właściciel gogli z łatwością znajdzie materiały, by nacieszyć się nabytkiem przez wiele wolnych wieczorów i weekendów.

Na początek warto sprawdzić m.in. zapierające dech w piersiach filmy na okulary VR związane ze sportami ekstremalnymi. Nagranie z Red Bull Rampage 2017 pozwala na obejrzenie oczami motocyklisty (a właściwie trochę nad jego oczami, bo kamerka zamontowana jest na kasku) rajd po stromych zboczach przy dużej prędkości. Równie duże wrażenie zrobi nagranie od GoPro. W filmie zatytułowanym GoPro Fusion 360VR Wingsuit Rodeo możesz poczuć się jak jeden z uczestników skoków spadochronowych z wykorzystaniem (popularnych ostatnio) kombinezonów do „latania”.

W bogatej ofercie nagrań dostępnych w sieci nie brakuje też materiałów dla dzieci. Młodzi użytkownicy z pewnością będą zachwyceni oglądaniem Santa’s Village, ukazujących fragmenty podróży Świętego Mikołaja. Dla dzieci przygotowana jest także animacja Asteroids.

Fanom historii z kolei polecamy inscenizację bitwy pod Waterloo stworzoną przez National Geographic. Natomiast fani Gwiezdnych Wojen docenią film z Battlefront II wykonany nie tylko w 360 stopniach, ale również rozdzielczości 4K.

[Głosów:52    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here